Film Kritiği: The Wolf of Wall Street

Bayan Arıza tarafından 14 - Şubat - 2014 tarihinde yazıldı.

Pek sevdiğim Martin Scorsese'nin “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” başta olmak üzere beş dalda Oscar'a aday gösterilen 'Para Avcısı' (The Wolf Of Wall Street) filmini dün akşam izledim. Üç saat boyunca koltuğuma gömülerek, keyifle, bir an bir sıkılmadan, şaşkınlıkla ve hayranlıkla izledim.

72 yaşındaki dahi yönetmen Martin Scorsese’nin Leonardo DiCaprio ile olan gönül bağı bu filmde de Leonardo DiCaprio'ya başrolü vermesiyle devam etmiş. Leonardo'nun oyunculuğu 10/10 gibi bir puanı hak ediyor kanımca.

DiCaprio, bu filmde Jordan Belfort adında genç bir girişimci olan borsa simsarına hayat vermiş. Hedonistin önde gideni Jordan Belfort olmuş, her bir hücresinde yaşamış adeta. Herifin her rolünü izlediğimde gitgide ivme kazanan bir oyuncu olduğunu gördüm. Bu filmde de oyunculuğu tavan yapmış.

Film, "26 yaşına bastığım yıl 49 milyon dolar kazandım ve bu beni uyuz etti çünkü haftada 1 milyon dolar kazanabilmem için yalnızca 3 milyonum eksikti" diyen New York'lu ünlü borsa simsarı Jordan Belfort'un öyküsünü anlatıyor. Üstelik yaşanan her şey gerçek, olan bitenler sizi şaşkına çeviriyor. Adam, herkesi dolandırıyor. İnanılmaz paralar dönüyor, uyuşturucu, hayat kadınları, uçuk bir hayat, firmayı yönetme biçimi, tüm o çılgınlıklar. Film, 90’lı yıllarda geçtiği için o dönemin kıyafet tarzı ve mizanseni de sizi o yıllara götürüyor.

Jordan Belfort, dürüst Amerikan vatandaşlarının birikimleri ile milyonları götürürken etrafta çok dikkat çekiyor, herkes Jordan Belfort’tan ve firmasından bahseder oluyor. Derken FBI’ın da dikkatini çekiyor.  Ayrıca film bolca küfür içeriyor. Bolca “F.ck” kelimesi duyabilirsiniz. Hemen hemen her cümlede var zaten.

Filmi beğenmeyenler de olmuş ancak ben her anlamda çok beğendim. 90’ları da güzel yansıtmış, oyunculuklar çok sağlam, Leo’nun kankasını oynayan Donnie Azoff (Jonah Hill)  yine muhteşem bir oyunculuk çıkarmış. Filmde mesajlar da yüklü, sistem eleştirisi de yapıyor. Aslında çok da detay vermek istemiyorum, yeter bu kadar. Gidin izleyin işte!:)