Empyrium Kritiği (3 Eylül 2016, Zorlu PSM, İstanbul)

Bayan Arıza tarafından 8 - Eylül - 2016 tarihinde yazıldı.

Rüya gibi konserdi. Resmen melankoliyi ruhumuzun her parçasında hissettirdi Alman grup.

İki gece üst üste çaldıkları Zorlu PSM'nin Drama sahnesini de bu vesileyle görmüş olduk. Konseri balkondan izlemek de iyi bir fikirmiş.

Tatlı bir melankoli içerisinde, Lover's Grief, The ensemble of Silence dinledik; Markus gerçekten de çok sıcakkanlı ve nazik biriydi. Siyah bir atmosfer içerisinde geçen konser ziyadesiyle keyifliydi. "Hiç bitmesin" dediklerimizden biri oldu. Bis yapıp döndüklerinde "Many Moons Ago" ile ruhlarımızda fırtınalar kopartıp, melankolinin dibine soktular seyirciyi. Davula özellikle çok bayıldım.

Dünya gözüyle Empyrium'u da izlemiş olduk. Umarım yine böyle iyi grupları izleyebilme şansımız olur.

Efenim bu da grup hakkında info:

Markus Stock, yani hayranlarınca ezberlenen adıyla Uf Theodor Schwadorf'un Andres Bach'la birlikte kurduğu Empyrium, melankolinin tarifsiz bir atmosferle hayat bulduğu şarkılarıyla, doom metal’den folk’a, kendini özgü sound'unun son dönem karşılığı neofolk'tan dark folk'a kadar uzanan yelpazesiyle, özellikle metal müzik hayranları için kült mertebesinde bir grup.

İlk demonun ardından, 1996 tarihli ikonik albüm A Wintersunset…'le başlayan Empyrium serüveni, Songs of Moors and Misty Fields, Where at Night the Wood Grouse Plays, Weiland ve 12 yıllık aranın ardından yayınlanarak büyük bir hasrete son veren The Turn of the Tides'la bugünkü şeklini aldı.

Temasını doğadan alan, melankolinin benzersizce işlendiği, senfonik dokunuşları ve folk'a yatkınlığıyla büyük beğeni toplayan Empyrium albümleri, grubun hayranlarınca adeta birer başucu eseriymişçesine seviliyor. Bu sevgi, grubun en az albümleri kadar çarpıcı canlı performansıyla pekiştiğinde, Empyrium'un büyüsü daha da derinleşiyor.