Ejderha Dövmeli Kız: The Girl With The Dragon Tattoo

Bayan Arıza tarafından 16 - Mart - 2011 tarihinde yazıldı.

Steig Larsson'un "Ejderha Dövmeli Kız" ını iki günde bitirdikten ve çok etkilendikten sonra filmini izlemeye karar verdim. Film, Almanya, Danimarka, İsveç ortak yapımı ama dil İsveççe. Kulağı tırmalamadığı ve filme de çok yakıştığı ortada.
 
Steig Larsson bunları hayal edemezdi belki çünkü filmi bırakın, kitaplarının dünyanın en çok satılan kitaplardan biri olduğunu öğrenemeden elli yaşında kalp krizinden vefat etti.

Filmin yönetmeni Niels Arden Oplev. Oyuncular da başarılı, özellikle Mikael Blomkvist'i canlandıran Michael Nyqvist. Ama Lisbeth Salander rolünü başarıyla canlandıran Noomi Rapace yerine başka birini seçmelilerdi bence. Bu kısım biraz Steig Larsson'un yarattığı Lisbeth Salander karakteri ile örtüşmedi. En azından ben kafamda böyle canlandırmamıştım Salander'ı.

Kitap o kadar doluydu ki, film normal bir film standartlarına göre çok uzun olmasına rağmen (2 saat 32 dakika) yine de yetmedi. Belki birkaç saatlik dizi yapsalardı ya da filmin devamı olsaydı daha güzel olabilirdi. Hiçbir ayrıntıyı kaçırmak istememişler ama -yine de- 648 sayfayı senaryolaştırınca bazı ayrıntılar da uçup gitmiş haliyle. Her şeye rağmen film en azından filme çekilen kitaplar kategorisinde kötü bir yerde değil.

Üçlemenin ikinci kitabını da senaryolaştırıp sinemaya uyarlayacaklar mı bilemiyorum ama umarım çekerler. LÜTFEN! LÜTFEN! LÜTFEN! Kitabı okumadan filmi izlemeye kalkmayın. Önce kitabı okuyun, sonra filmi izleyin.