Dizi: The Crown

Bayan Arıza tarafından 14 - Ocak - 2020 tarihinde yazıldı.

Diziyi bitirmeyi bekledim, yazmak için. Baştan sona şaheser bir dizi yapmışlar. 3 sezonu da bitirdim. Oldukça zaman aldı. Günde dizi izlemeye ya da kitap/dergi okumaya ayırdığım tek zaman trafikte geçen zaman olduğundan ağır ilerliyorum.

İlk bölüm yayın tarihi: 4 Kasım 2016. Şu ana dek 30 bölüm yayınlandı. Birçok ödül aldı, birçok adaylığı var. Dizi bence çok emek edilmiş, çok uğraşılmış mükemmel bir iş. O dönemi yansıtması açısından, seçilen oyuncular gerçek hayattakilere de benzer kişilerden seçilmiş ya da seçilenler canlandırdıkları kişiye benzemek için oldukça uğraşmış. Baştan sona bir ülke ve aile hikayesi izliyoruz aslında.

Efendim dizinin ilk 2 sezonundaki cast 3. sezonda tamamen değişiyor. Onu söylemekte fayda var. Ayrıca dizinin 3.sezonunda Kraliçe ELizabeth’i canlandıran pek sevdiğim Olivia Colman’ı Broadchurch’ten hatırlıyoruz. İlk 2 sezonda ise Claire Foy canlandırmıştı ki resmen adım adım kraliçe oluşunu izledik, şahane bir oyunculuk sergiledi. Olivia Colman Golden Globe’ta “En iyi Kadın Oyuncu” ödülünü kaptı.

Eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’i 3.sezonda canlandıran Tobias Menzies de “En iyi Erkek oyuncu” ödülüne aday oldu. 1-2. sezonlarda da Dr.Who’tan tanıdığımız Matt Smith hakkını vermiş rolün. Dizide Kraliçenin sorunlu kızkardeşi Prenses Margaret’i de 1-2. sezonda Vanessa Kirby, 3.sezonda da pek sevdiğimiz arıza hatun Helena Bonham Carter canlandırıyor. Aslında prenses Margaret’e ve Prens Charles’a çok üzüldüğüm yerler oldu.

3.sezonda Prenses Anne’i Erin Doherty, Prens Charles’ı Josh O’Connor, Prens Margaret’in kocası Antony Armstrong Jones’u Ben Daniels, başbakan Harold Wilson’ı Jason Watkins oynuyor. Önceki başbakan, İngiltere’nin çok sevdiği Sir Winston Churchill’ı da emektar oyuncu John Lithgow mükemmel şekilde canlandırıyor idi. Ayrıca dizi, Claire Foy’a ve John Lithgow’a Emmy Ödülü kazandırdı.

Dizimiz kraliyet ailesinin hikayesini sunuyor bize. Ağdalı ingilizce, dönen politik oyunlar, kraliçe Elizabeth’in, babası 6.George’un (Jared Harris) ani ölümünden sonra tahta geçisinden bugünkü haline gelen o süreci, o evrimleşmeyi çok güzel anlatıyor bize. İngiltere için monarşinin ne demek olduğunu gösteriyor. Çok beğendim. Adeta bir belgesel niteliğinde, 50’li, 60’lı yıllara, dünyada olan olaylara, İngiltere ekonomisinin çalkantılarına hepsine ışık tutuyor.