Cem Kurtuluş’tan albüm kritiği: W.A.S.P. – HELLDORADO

Bayan Arıza tarafından 12 - Ağustos - 2012 tarihinde yazıldı.

W.A.S.P. özellikle okyanusun ötesi Amerika'da her dönem sevilen bir grup oldu. Ülkemizde ne kadar sevildiği aşikar, konserine bile 300 kişi gelmişti…Her ne kadar ırkçı bir grup olsa da,o konular bizim için önemli değil, bizim için önemli olan bize müzik olarak neler hissettirdiğidir. (yanlış bilgi, her ne kadar kariyerlerinin ilk aşamasında ve son dönemde faşizan çağrışımlı, seksist sözler yazsalar da Blackie Lawless her zaman kendini sol kanatta gördüğünü söyler).

Kritik konumuz, albüm 1999 yılında çıktı kimileri sevdi kimileri sevmedi. Blackie her zamanki o isyankar sesiyle yeri göğü inletiyor. Riff ve melodilerde de alışılageldik W.A.S.P kalitesi var.

Parça Listesi:

1- Drive By – 0:55
2- Helldorado – 5:05
3- Don't Cry (Just Suck) – 4:16
4- Damnation Angels – 6:27
5- Dirty Balls – 5:19
6- High on the Flames – 4:11
7- Cocaine Cowboys – 3:57
8- Can't Die Tonight – 4:04
9- Saturday Night Cockfight – 3:20
10- Hot Rods to Hell (Helldorado Reprise) – 4:15

Albüm "Drive By" şarkısıyla açılıyor, arkadan Blackie’nin ahaha sesleri ve hemen akabinde gelen motorsiklet sesleri yükseliyor. Hemen ardından içinizi kıpır kıpır ettirecek "Helldorado" şarkısı geliyor. Cehennem yolculuğuna hazırlan, şimdi eğlence zamanı, dinlediğinizde şarkıyı bırakamıyorsunuz, ama uzun yolda dinlemeniz sizin için daha etkili olacaktır. Blackie’nin o yükselen çığlıklarıyla coşmamak elde mi, western filmlerinde belki bu şarkı karşınıza çıkmış olabilir eğer western manyağı tekiyseniz muhakkak karşılaşmışınızdır. Bu şarkıda sadece Blackie’nin o isyankar çığlıklarına dikkat edin.

Ve geldik "Don’t Cry (Just Suck)" şarkısına, bu şarkıyı herhalde anlatmaya gerek yok Blackie’nin ne kadar manyak bir kişi olduğunu bu şarkıdan da anlayabilirsiniz. (Şarkı Chris Holmes tarafından yazıldı). Her ne kadar arıza olsa da Blackie iyidir, sözler her ne kadar cinsellik içerse de müzik olarak doyuruyorlar. Eminim ki bu sözlere zamanında tepki gösterilmiştir ama dinleyici zevk alıyorsa gerisi kimin umurunda ki?

Diğer şarkılara göre sakin bir girişe sahip "Damnation Angels" şarkısına geçtik. Parça gayet rahat, gitarlar konuşuyor, Blackie’nin her "Damnation Angels" deyişi, bizi çılgınlığa doğru sürüklüyor. Cehennem yolculuğundan memnun musunuz bilmiyorum ama ben gayet memnunum, Blackie o yolculuğu en azından bana yaşattı.

"Dirty Balls" edepsiz, ahlaksız, sapık sözlere sahip. Blackie parça boyunca "Seni Fahişem yapacağım" diyor tek istediğim bu diyor ve haykırıyor ama çok eğlenceli içimiz kıpır kıpır oluyor. Sakin bir girişle "High on the Flames" şarkısına geçiyoruz, şarkının gitar girişleri AC/DC'ye benziyor sanki…hoş benden başka benzeten oldu mu bilmiyorum. Blackie şarkıya yavaş girmesine karşın, şarkı zaman geçtikçe hızlanıyor, "High on the Flames" çığlıklarını Blackie her attığında kendimizden geçmiş oluyoruz, ondan sonra gelen soloları anlatmaya gerek yok herhalde.

Çılgınlık zamanı, yolculuğa hazırlan dedirten bir şarkı "Cocaine Cowboys". Blackie’nin hızına yetişmeyi denemeyin, yetişemezsiniz; illa yetişeceğim dersiniz rüzgara yenik düşersiniz. Rüzgarla birlikte saçlarınız savrulurken, motorunuzun altında olduğunu düşünün ve o zaman her şey daha çılgınca olur.

Hızlı bir o kadar enerjik dinlerken insana keyif veren şarkılardan biri olan "Can’t Die Tonight" şarkısına geçtik. Hani bazı geceler vardır, yaşamak istersiniz ya işte bu şarkı size o coşkuyu veriyor. Blackie’nin çığlıkları her şeye değer.

Albüm nedense bazı kişiler tarafından Wasp’ın en kötü albümü olarak görülüyor, kişisel zevk deyip geçelim.