Bret Easton Ellis

Bayan Arıza tarafından 6 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Bret Easton Ellis

Bret Easton Ellis (7 Mart, 1964, Los Angeles, Kaliforniya) çağdaş bir Amerikalı yazardır. Eleştirmenlerce Generation X yazarları olarak tanımlanan grubun en dikkat çekici yazarıdır. Romanlarının tarzı ve içeriği taban tabana zıt olabilen yorumlara konu olmaktadır. Farklı eleştirmenlerce, hem 'derin ahlaki mesajlar taşıdığı' hem de 'nihilist olduğu' değerlendirmeleri yapılabilmiştir. Romanlarının kahramanları genelde boşluk içinde, sefih bir hayat sürdürdüklerini bilen, ve bundan tat çıkaran, genç yalnızlardır.

Romanları genelde 1980 li yıllarda, büyük şehirlerde (Los Angeles veya New York) geçmekte, tüketim toplumu fonunu yoğunlukla işlemektedirler. Aynı kahramanlar yazarın farklı romanlarında, hikayenin içinde farklı önem derecelerine sahip olacak şekilde, okurun karşısına çıkabilmektedirler.

Yazar, Kaliforniya'da doğup büyümüştür. Babası zengin bir emlakçıydı. Parlak bir öğrencilik dönemi yaşamamış, Vermont'ta müzik eğitimi görmüştür. 1980'lerde bazı ikinci derece müzik gruplarında yer almış, henüz öğrenci iken ilk romanı Los Angeles'in zengin ve gayesiz gençlerini anlattığı Less Than Zero yu yayınlamıştır. Kitabı eleştirmenlerce beğenilmiş, satışları da iyi bir düzeye ulaşmıştır.

New York'a taşındıktan sonra yayınladığı üçüncü romanı American Psycho grafik şiddet ve seks pasajları nedeniyle, ve kadınları küçük düşürücü olduğu gerekçesiyle, yoğun tartışmalar yaratmış, tanınmış Simon & Schuster yayınevi kitabı yayınlamaktan protestolar nedeniyle vazgeçmiştir. Polemiğin ortasında nihayet piyasaya çıkabilen romanın başkahramanı Patrick Bateman aynı zamanda hem karikatür ölçüsüne varacak derecede materyalist bir yuppie hem de inanılmaz vahşette cinayetler işleyen bir seri katil dir. American Psycho bir kült roman haline gelmiştir. American Psycho da dahil ilk 3 romanı sinema aktarılmış, 2 romanından da serbest film uyarlamaları yapılmış olan Bret Easton Ellis alenen biseksüeldir.

Kitapları:
Less Than Zero (1985)
The Rules of Attraction (1987)
American Psycho (1991)
The Informers (bağlı kısa hikayeler, 1994)
Glamorama (1998)
Lunar Park (2005)

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Bret_Easton_Ellis

Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitaplarını okuduğum ve en sevdiğim yazarlardan biri olan bu muhteşem kalemli adamın "Glamorama"sından altını çizdiklerim:

We'll slide down the surface of things…

***
En önemli şeyler bilmediklerindir.

***
"Ne kadar iyi görünürsen," diye mırıldanıyorum, "o kadar iyi görürsün."

***
Yeni moda, modası geçmiş olan.

***
Victor, yirmi altı yaşındayım. Mankensen yüz beş yaşındasın demektir bu.

***
Güzellik ruhtadır.

***
Kayıtsızlığını kıskanıyordum -çaresizliğin, yaralanmanın, yoksunluğun, acı çekmenin ya da utanç duymanın zıttıydı çünkü.

***
Mankenlik insanı mahvedebilir. Tükenmiş bir sürü insan gördüm.

***
"Şeftalilerin anaları yoktur bebeğim."

"Ama derileri var Victor. Etleri var."

"Gerçeklik seni zorluyor sanırım," diyorum.

***
Fotoğraf çekimi başlayınca gevşemekte zorlanıyorum.

Fotoğrafçı "Hey, takma kafana…kendin olmak zordur," diyor.

***
"Bu insanlar tahammül edilmez değil mi?" diyorum etrafı göstererek.

"Bilmem," diyor. "Basitlikleri beni neredeyse rahatlatıyor. Kendimi lisede gibi hissediyorum."

"Neden öyle?"

"Çünkü salaklarla takılmanın, insanı zeki gösterdiğini orada öğrenmiştim," diyor.

***
İlk başlarda, bu dünyada aşk yerine geçen şeyin anlamı konusunda bocalamıştım; insanlar çok yaşlı, çok şişman, çok fakir oldukları, çok kıllı ya da kılsız oldukları, kırışıklı oldukları, kassız oldukları, kasları şişkin olmadığı, birbirine uymadığı, havalı olmadıkları, uzaktan yakından ünlü olmadıkları için terkediliyorlardı. Sevgililer bu kıstaslara göre seçiliyordu. Arkadaşlar da öyle. Yükselmek istiyorsam bunu kabullenmeliydim.