Borusan Müzik Evi’nde gelecek hafta

Bayan Arıza tarafından 6 - Aralık - 2012 tarihinde yazıldı.
Hezarfen Ensemble, besteci ve bağlama sanatçısı Taner Akyol ile 12 Aralık Çarşamba akşamı aynı sahneyi paylaşacak. Hollanda cazının en iyilerinden Jasper Blom Quartet 13 Aralık Perşembe; kabare ve şanson geleneğinden ilerleyen Şirin Soysal Kurt Weill şarkılaryla 14 Aralık Cuma; şarkılarını, “olması mümkün olmayan her şey”e ithaf eden Seni Görmem İmkansız (SGI) 15 Aralık Cumartesi akşamı Borusan Müzik Evi’nde olacak.
 
Hezarfen Ensemble ve Taner Akyol, bağlamayı Batı müzik grameriyle sunacak
Avangard çalışmalarıyla tanınan besteci ve bağlama sanatçısı Taner Akyol ve Hezarfen Ensemble 12 Aralık Çarşamba akşamı Borusan Müzik Evi’nde. İTÜ MİAM (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) bünyesinde etkinlik gösteren, çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışı kökenli çağdaş müziğin ülkemizde yaygınlaşması yönünde yoğunlaştıran Hezarfen Ensemble ile Taner Akyol’un Müzik Evi’ndeki buluşması, açıklamalı çağdaş müzik dinletilerinin özgün bir örneğini sunacak. Sohbet ve müziğin sahneyi paylaşacağı etkinlikte Taner Akyol’un seçilmiş eserleri hakkındaki açıklamaları ve Hezarfen Ensemble’ın sunumu sayesinde dinleyiciler, sorularına cevap bulacakları bir ortamda müzik ziyafeti yaşayacaklar. Goethe Institut İstanbul işbirliğiyle düzenlenecek konser 20.00’de başlıyor.
 
Hollanda’nın en iyi cazcıları: Jasper Blom Quartet 
Hollandalı genç caz kuşağının en iyi saksofoncularından Jasper Blom, Monk Ödüllü gitarist Jesse van Ruller, Frans van der Hoeven ve Martijn Vink’ten oluşan Jasper Blom Quartet, 13 Aralık Perşembe akşamı Borusan Müzik Evi’nde. Avrupa Caz Ödülü’nün iki kez sahibi olan, Avrupa, Asya, Jamaika ve Kanada’da büyük caz festivallerinde sahneye çıkan, Kuzey Denizi Caz Festivali ve Rotterdam Uluslararası Caz Festivali’nden eser siparişleri alan Blom’un repertuarı çağdaş doğaçlama müzik ve cazdan, enerjik hard bop’a uzanıyor. Blom'un besteleri ve doğaçlamanın özgür dünyasında dinleyenler, pop, caz ve bunların etki alanına giren tüm seslerle, melodi, ritim ve uyumun tüm olanaklarına açık bir yolculuğa çıkacaklar. Konser 21.30’da başlıyor.
 
Kurt Weill şarkılarını Şirin Soysal’dan dinleyin
Bir Şeyler Var adlı ilk albümüyle kabare ve şanson geleneğinde ilerleyen Şirin Soysal, 14 Aralık Cuma akşamı Borusan Müzik Evi’nde. Soysal bu kez, Bertolt Brecht’in Üç Kuruşluk Opera’sına yazdığı müzikleri başta olmak üzere yirminci yüzyılına damgasını vuran “Alabama Song”, “Speak Low”, “My Ship” ve “September Song” gibi şarkılarıyla tanınan Alman besteci Kurt Weill’ın şarkılarını seslendirecek. “Şirin Soysal Kurt Weill Söylüyor”, piyanoda Adem Gülşen, trompette Can Ömer ve canlı görsellerde Ozan Akıncı ile 14 Aralık akşamı, izleyicileri Weill’ın düşler ülkesi Youkali’yi aramaya davet ediyor. Konser 21.30’da başlıyor.
 
Seni Görmem İmkansız ile modern rakı müziği
Gaye Su Akyol ve Tuğçe Şenol’dan oluşan, ismini seksenli yılların ünlü Türk sanat müziği şarkısından alan Seni Görmem İmkansız (SGI), 15 Aralık Cumartesi akşamı Borusan Müzik Evi’nde “olması mümkün olmayan her şey”e ithaf ettikleri şarkılarını seslendirecek. İkilinin oldukça depresif olan şarkı sözleri, synthesizer kaynaklı davullar, sayıklamayı andıran vokaller ve karnaval klavye tonlarıyla birleştiğinde dinleyenleri rakı şişesinin dibinden melankolinin karanlık odalarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Sözleri Türkçe olmasına karşın Almanya, Belçika ve Fransa’da verdikleri konserleri büyük ilgi gören SGI, Borusan Müzik Evi’ndeki konserinde geniş kadrosuyla sahnede olacak. Konser 21.30’da başlıyor.
 
Borusan Müzik Evi konserlerinin biletleri tüm Biletix satış kanallarından, pazartesi ve cuma günleri arası 10.00–18.00 saatleri arasında Borusan Kültür Sanat’tan ve konser günleri de saat 18.00’den itibaren Borusan Müzik Evi’nden temin edilebilir.
 
 
Borusan Müzik Evi
Adres: İstiklal Caddesi Orhan Adli Apaydın Sokak No: 1 Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0212 336 32 71
 
TANER AKYOL & HEZARFEN ENSEMBLE
Açıklamalı Konser
Tarih : 12 Aralık Çarşamba
Saat : 20.00
 
A Dutch Delight
JASPER BLOM
Tarih : 13 Aralık Perşembe
Saat : 21.30
 
“ŞİRİN SOYSAL KURT WEILL SÖYLÜYOR”
Tarih : 14 Aralık Cuma
Saat : 21.30
 
SGI (Seni Görmem İmkansız) 
Tarih : 15 Aralık Cumartesi
Saat : 21.30
 
Kaynak: Milliyet