Barışa Rock II (27 – 28 Ağustos 2005 – M.Akif Ersoy Piknik Alanı)

Bayan Arıza tarafından 9 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Barışa Rock II (27 – 28 Ağustos 2005 – M.Akif Ersoy Piknik Alanı)

Eveeet, bu sene üçüncü Barışa Rock'a da gittik. Sıralama yapacak olursam en iyisi bu seneydi. Evet ilk senenin amatör ruhu, samimiyeti vardı. Geçen sene rezaletti. Hatta geçen sene yaşananlardan sonra bu sene gitmeme kararı bile almıştık. Ancak geçen seneki Barışa Rock o kadar çok eleştiri aldı ki "bu sene iyi bir şey olacak" dedik ve yanılmadığımızı da gördük.

Ses düzeni iyiydi, ışık, sahne vs. bunlar güzeldi. En beğendiğim grup GEVENDE oldu. Bir arkadaşım daha önce tavsiye etmişti. PASTEL isimli kısa filmden de biliyordum zaten Gevende'yi. Ağzım bir karış açık izledim kendilerini. Eskişehir'li bir grup. Bu senenin de Roxy Müzik 1.leri yanılmıyorsam. Gitarlı, violalı, trompetli şahane bir grup.

2000'de Eskişehir'de kurulmuş ve 2002'de de "Gevende" ismini vermişler. Barışarock sonrası hemen küçük bir araştırma yaptım ve web sitelerini buldum. Burada 3 tane şarkıları, videoları ve konser kayıtları var. Grup hakkında da bilgiye ulaşlabilirsiniz: www.gevende.com

İlk gün, geçen sene de katılmış olan Bursa menşeili Yolgezer vardı. Deli iyiydi, gayet punk'lardı:) Anima çıkamadı. Ama yanlış görmediysem Anima'nın gitaristi, Turgut Berkes'le çalıyordu. İhtiyaç Molası güzeldi. Objektif çıktı. Çamur sahne aldı. Avustralya'dan "6Hr Sundae" diye bir grup geldi. Kendi besteleri ile bir kaç cover çaldılar. Biri de "Seven Nation Army" idi. Demirhan Baylan ve elbetteki adamım Cenk Taner ve Kesmeşeker. Barışa Rock'a gitme sebeplerimin ilki Kesmeşeker'di. İlk günü böyle kapattıktan sonra mekânda kalmadım.

Gelelim mekâna, geçen sene olduğu gibi bu sene de, Mehmet Akif Ersoy piknik alanıydı. Mekânda her şey makuldu. Bira ucuzdu, yiyecek içecekler de öyleydi. WC'ler yetersizdi ve ücretliydi. Oldukça fazla sayıda çadır vardı. Diğer standtlar da görülmeye değerdi.

2.gün mekâna vardığımızda Moğollar sahnedeydi. Programa göre geç saatte çıkması beklenen Moğollar, kalabalığı bulmuşken erken sahne aldılar. iyi ki de öyle oldu. Sahne performansları muhteşemdi.

Sonrasında bizim dönemin sert çocukları aynen devam ettiler ve arka arkaya, kimi zaman da bi arada Catafalque, Soul Sacricife, Abraxas, False in Truth sahne aldı.

Gökalp Baykal güzeldi. Yavaş şarkılarını tercih etmemesi benim açımdan iyi oldu:)

Yaşar Kurt ise çok keyifliydi. Barışarock akmaya devam etti ancak ben ve yorgun bedenim Yaşar Kurt sonrasında mekânı terkettik.

Umarım seneye dördüncü Barışa Rock olur ve biz yine orada oluruz.