Kultur Shock Kritik (9 Nisan 2011 – Ghetto)

Bayan Arıza tarafından 10 - Nisan - 2011 tarihinde yazıldı.

Bir Kultur Shock konseri daha nihayetlendi. "Nihayetlendi" diyorum ama bunu söylemek oldukça zor benim için. Her konser sonrası mutluluk ve onların sahneden inişiyle beraber yaşadığım hüznü tarif etmem neredeyse imkânsız.

9 Nisan'da gelecekleri haberini duyduğum günden bu yana adeta günleri, son üç gün kala ise saatleri saydım. Bugüne dek sayısını hatırlamayacağım kadar çok -ben diyim 300, siz deyin 400- konsere gitmiş bir insan evladı olarak hiçbir sanatçıda, grupta, müzisyende onlardaki samimiyeti göremedim. Onların benim için anlamı "bir konser izledim ve hayatım değişti" ile başlıyor. İlk izlediğimde haftalarca konserin etkisinden kurtulamadım ve konser sonrası onları da yanıma alıp, evimde ağırlamak istemiştim. "Bir kez daha görebilecek miyim?" acaba dedim durdum hep ve Balans'ta bir kez daha izledim geçen yıl. Ve dün akşam Ghetto'da da üçüncü kez karşılaştık. Vokalist Gino ve tüm ekip arasındaki elektrik ve müziklerini icra ederken ki yaşadıkları o mutluluk bizi de mutlu kılıyor. Cool görünmek gibi bir gayelerinin olmayışı da onları kendime yakın hissettmemdeki en önemli sebeplerden biri. Hani onlar tanıdığınız bir arkadaşınız, ailenizden biri, akrabanız gibiler. Hepsi başka memleketlerin insanları, Boşnak, Bulgar, Amerika'lı ne ararsanız var; ama dün akşam Gino'nun da söylediği gibi "bunlar sizin şarkılarınız"; aynen öyle.

Konser sonrası setlisti kaptım, konser afişini de rica ettim verdiler. Geçen yıl verdikleri konser sonrası konuştuğum Bulgar gitarist Val ile yine iki laf etme şansım oldu, bir de fotoğraf çektirdim. Tam kapıdan çıkarken dünyalar tatlısı, acayip sıcakkanlı basçı Guy ile iki laf ettim, onları üçüncü kez izlediğimi ve onların benim için olan anlamlarını anlatmaya çalıştım, o kadar mütevaziydi ki neredeyse ağlayacaktım; "facebook'a ekle"ye kadar gitti muhabbet ve hemen O'nunla da bir fotoğraf çektirdim.

"Come Again" dedim, "Very soon" dediler. Onları da bir kez daha görebilmek için sekizinci albümlerinin çıkmasını beklememize gerek olmaz umarım, onları çok özleyeceğim. Bundan sonraki konserlerini şimdiden iple çekmeye başladım bile.

Volim te Kultur Shock! Inšallah yine görüşürüz…