Kultur Shock Kritiği (24 Mayıs 2013, Roxy İstanbul)

Bayan Arıza tarafından 27 - Mayıs - 2013 tarihinde yazıldı.

Volim te Kultur Shock! Vrati se, molim te?

Bir Kultur Shock konseri kritiği ile daha karşınızdayım efenim:) Nasıl anlatsam inanın bilmiyorum. Hâlâ ayaklarım havada, yüzümde mutlu bir ifade ve içim içime sığmıyor. Yazıya başlamadan önce "daha önceki konser kritiklerinde ne yazmışım" diye bakayım dedim sonra vazgeçtim. Ama tahminim dördü de birbirine benzeyecektir. "Coşku" kelimesini daha sıkı bir şekilde ifade etmenin bir yolu olsa keşke!:)

Roxy'ye bu vesileyle ikinci gidişim oldu. İlkinde Japon ablalardan mütevvellit noise grubu Afrirampo'yu izlemek için gitmiştim, üzerinden seneler geçmiş. Roxy bambaşka bir yere dönüşmüş, ışıklı, atraksiyonlu bir mekân. Tuvaletin kapıları bile ışıklı yahu:) Konser olmadığı takdirde gideceğim bir yer değil, bundan eminim.

Konserin 21.00'de başlayacağı söyleniyordu tabii ki 1234474457 adet konsere gitmiş bir insan evladı olarak biliyordum ki 23.00'ten önce başlamayacaktı. Üstelik günlerden Cuma ise! Önce mekân dolacak, adamlar para kazanacak filan:)

Biz 21.30 gibi Roxy'nin sokağındaydık. Kapıdaki güvenliğe sorduk ve "22.30 gibi başlar" cevabını aldık. Hemen fırsatı değerlendirdik ve Efes'in yeni çıkardığı ve çok leziz olan Malt birasından götürdük. Zaten bir süre sonra sokak dolmaya başladı, insanlar birasını içiyor ve sohbet ediyorlardı. Çok kaliteli, düzgün ve keyifli bir insan topluluğu vardı. 22.30 gibi millet içeri girmeye başlayınca biz de girdik, sonra pişman olup çıktık:) Tekrar bira moduna girdik ve grup 24.00'e doğru sahne aldığında ön saflarda yerimizi aldık.

Konser, "Zumbul" ile Paris Hurley'nin kemanı ve Gino Yevdjevich'in vokaliyle başladı. Yine çok enerjik, çok içten, çok eğlenceli ve her zaman ki gibi çok mütevazilerdi. İçerde hatr-ı sayılır ölçüde Kultur Shock fan'ları vardı ki şarkıların hepsine eşlik ettik.

Gino, dedesi için bir şarkı yazdığını söyledi ve akabinde de şarkıyı dinledik, ilk kez orada duydum. Onun dışında konser sonunda setlisti kaptım; ama setlistin dışına çok çıktılar. 24-25 şarkı çalmışlardır sanırım. Avrupa turnesinin son konseri olması ve İstanbul'a olan sempatileri nedeniyle bizi şarkılara boğdular, çok şanslıydık! Her zamanki sempatik tavırlarıyla bizi mest ettiler. Konser sırasında etrafıma ne zaman baksam herkesin yüzü gülüyordu ve herkes halinden pek mutluydu. Kultur shock'un üyeleri de her şarkıdan sonra o güleç yüzleriyle bize bakıyorlardı. Harika bir iletişim ve hava vardı içeride.

Konser bitti, elbette bis için geldiler, sonra derken bir bis daha. Hiç gitmelerini istemedik. Bizlerle fotoğraf çektirdiler. Facebook sayfalarına koymuşlar birkaç saat sonra birlikte çektirdiğimiz fotoğrafı. Saksofoncu ve bilumum üflemeli çalgılar üstadı Amy Denio ile de Facebook üzerinden konuştuk İstanbul ve konser üzerine. Biliyorum, belki defalarca söyledim; ama doğru. Hayatımda bu kadar samimi grup görmedim!

Konser, 27 Nisan'da Selanik'te başlayan ve son EP'leri Tales of Grandpa Guru kapsamında gerçekleşen Kultur Shock'un Avrupa turnesinin son ayağıydı. İstanbul konseriyle Avrupa turnesini de bitirmiş oldular. Bize, onlara yıllardır verdiğimiz destek için teşekkür etti Gino Yevdjevich, İstanbul'a ve bize dair yine güzel cümleler sarfetti, sağolsun. Sene boyunca Facebook'taki resmî Kultur Shock sayfasına yazdığımız mesajlar etkili oldu mu bilemiyorum ama onlar Türkiye'yi çok seviyor ve turnelerinde mutlaka bizi ekliyorlar. üstelik bu kez 3 şehri kapsıyordu; Ankara, Eskişehir ve son durak İstanbul'du. İletişimi koparmayacağız kesin. Soruyorum size arkadaşlar, hangi müzik grubu üyesi Facebook arkadaş listemizin içinde yer alıyor ve dahası da sohbet ediyor ki biz dinleyicileriyle? Pek nadir!

Bu arada davulcu değişmiş, Chris Stromquist yoktu, ayrıldı mı bilemiyorum; Gino davulcunun bu turnede ilk kez kendilerine katıldığını söyledi. Böylece gruptaki Bulgar sayısı gitarist Val Kiossovski ile beraber ikiye çıkmış oldu.

Yine mükemmeldiler, harika çaldılar. Kalitelerini ve özgünlüklerini gösterdiler, müthiş eğlenceliler ve harika insanlar. Bu, onları dördüncü izleyişim oldu, 44 kere daha izlerim. Samimiyetle söylüyorum, her daim dedim, evimde ağırlamak istediğim ve gönülden sevdiğim harika insanlar topluluğu Kultur Shock.

Setlistteki şarkılara ilâve olarak aklıma gelenleri hemen sıralayayım; Country Mohammed, İstanbul, Hashishi, God is busy, may I help you?, Chororo, Mastika.

Yine gelirler umarım. Böylece 5. kez izleme şansım olursa, kendileri en fazla sayıda izlediğim yabancı grup olma rekorunu da kırmış olur:)

Nice konserlere, sevgiler…
Bayan Arıza