Cem Kurtuluş’tan Paylaşım: Müslüm Gürses “Biz Babadan Böyle Gördük”

Bayan Arıza tarafından 6 - Mart - 2013 tarihinde yazıldı.

Hiçbir zaman sıkı arabesk dinleyicisi olmadım. Ama hep bir dem dinledim. Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay dinlemişliğim hep oldu. Hepsini arabesk olarak kategorize edemem.

Müslüm Gürses bir dönemin tarihini yazan bir adamdı. Gerek oynadığı filmlerle, gerek müziğiyle. Arabeskin babasıydı, deplasman otobüslerinde dillerden düşmezdi şarkıları,O’nun uğruna jilet çekenler oldu, intihar edenler oldu. 80’lerin çocukları O'nunla çok şey öğrendi. Kimileri Orhan Gencebay’ı plaktan dinlerken, kimileri Müslüm Gürses’i kasetten dinledi.

Eski Yeşilçam filmlerinde de Müslüm Gürses’e denk gelmişsinizdir. 1979’dan itibaren Müslüm Gürses 38 sinema filminde oynadı. Yoksulluktan bir kesit sunardı o filmlerde. Müslüm Gürses’in oynadığı filmlerde hep acı vardı. Vefasızlıktan dem vururdu Gürses, olmazsa olmazı buydu.
 
1980 döneminin önemli bir parçasıydı. Konfeksiyonda makine başında çanta diken bir işçi O'nu dinleyerek iç geçirmiştir, acı çekmiştir, sevdiğine isyan etmiştir. 80 dönemi için önemli olmasının özelliklerinden biri de o zamanların yoksulluk dönemine denk gelmesiydi.
 
İşsizlik had safhada, zamlar kapıda, sokağa çıkma yasağı, benzinin olmadığı, otobüslerin tıklım tıklım olduğu, halkın nerede ucuz mal bulsa oraya akın ettiği, uzun uzun ekmek kuyruklarının oluştuğu bir dönemdi. Yokluk kavramı da  o senelerde beraberinde isyanı ve acıyı getirmişti.

Müslüm Gürses büyük bir kitleye sesleniyordu yazdığı sözlerle. Dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Konserlerde jilet çekenleri en meşhurudur. Ezilenlerin sesi oldu her daim. Dönem dönem eleştirildi ama kulak asmadı bu eleştirilere. Neticede bir kuşağa çok şey öğretti. Espirili, güler yüzlüydü. Yaptığı işin hakkını verdi. Herkes biraz biraz Müslüm Babayla gözyaşı döktü. Kimileri “Metalci” imajı zedelenmesin diye Baba’yı dinlemedi. Lakin Doğu müziğinin etkisi vardı O'nun müziğinde. İmajı zedelenmesin diye Baba’yı dinlemeyen enteller cenazede yer aldı.
 
Büyük saygıyı hak ediyordu, tabut nerdeyse yere düşecekti cenazesinde. Ve hayranları o saygının fazlasıyla yerine getirdi.
 
Ne dinlersen dinle. Caz, rock, pop, tekno… Bir şekilde Müslüm Gürses ile bir noktadan kesişmiştir. “Biz Babadan Böyle Gördük" sözü hayranları için ayrı bir öneme sahiptir. Sıkı bir arabesk dinleyicisi olmasam da arabeskin babası Müslüm Gürses’i dinlediğim dönemler oldu, ağlattı da. 1980 dönemine “Darbe” niteliğinde önemli bir sesti Müslüm Gürses.
 
Arabeske ayıp bakıldığı dönemde bu insanlar Müslüm Baba’yı dinledi. Müslüm Gürses dinlemeyerek entel göründüğünü sananlar bile gizli gizli Müslüm Baba’yı dinliyordu. Bu da araştırma konusu olur. Dinleyici kitlesini genişletti her anlamda. Arabeskin gerçek babası Müslüm Gürses artık aramızda yok. Hasret rüzgarları erken esti be Baba!