Cem Kurtuluş’tan bir paylaşım daha: “Gemisiz kaptan neye yarar ki..”

Bayan Arıza tarafından 23 - Temmuz - 2012 tarihinde yazıldı.

Cenk Taner iyi müzisyendir, bizdendir. Bir meze sofrasında her şey konuşabileceğin biridir. Sessizdir, ama sessizliği her şeye çaredir. Kadıköy severdir, ama o daha da eskilerdendir. Bakışları her şeyi belli eder "Tanrı mısın sen?" diyenlere "haşa abi, ne yaptın sen?" diyecek biridir. Popülerliği kendisine yer edinememiştir, teknolojiye önem vermemiştir evet "Malum teknoloji Tanrım koru bizi", işte böyle bir şeydir.

Kadıköy'lüdür, ama Galatasaray'lıdır. Değil mi Kadıköy’de olup Galatasaray’lı olmak evet bence de garip. Hayatta elle tutulabilir bir şeyleri anlatmaya çalışmıştır. The Beatles birdir onun için, evet ve de ilktir. O sadece işine odaklanır, fikir sorar. Fikir vermez "evet abi öyle işte" der. Evet o bizim gezegenimizden.

Sessizliği ve sakinliği bir fırtına gibidir. Sessizliğine kapılırsınız, sessizlik çoğu zaman işe yarıyor ne de olsa. O hayatı izler ama sessiz bir şekilde. Sözlerindeki samimiyeti onu karşınızda gördüğünüzde de anlarsınız. Evet karşınızda gördüğünüzde hemen konuşamazsınız, bu olmuştur her daim.

Evet kimi insanlar onu "hayatımı bitirdi" diye tanımlıyor, evet öyledir. Gece başladığında O, sigaranla ve içkinle birlikte senin dert ortağındır. O'nu dinlerken karşında sanki denizi görüyor gibi olursun. Evet O da sever denizi. Deniz çok şeydir O'nun için, bizim de sığındığımız tek şey deniz.

Yorgun ozandır kendisi, yıllar O'nu da eskitmiştir. Sisteme yenik düşmemiştir. O hayranları için televizyonda klip yayınlatmayan biridir işte. Gün gelir alır gitarını çıkar şöyle ve uçsuz buçaksız azınlığı toplar.

Onlarla mutludur, başka şeye de gerek yok aslında. Ağızdan çıkan bir kelime ve bir de gitar. Dinlememek gerek diyenler de vardır, bir intihardır, bir tehlikedir. Evet rüzgarlı deniz kıyısında hava almak gibidir.

Sessizce dinleyenler duyarlar kaptanı, onu duymak zordur aslında. Öyle ya da böyledir. Cenk Taner, öldürüp intihar süsü vermek gibidir. Kaçmıştır O evet, biz de kaçmıştık. Ama O dener. Dedik ya meze sofrası, rakıyı unutmuşuz. Rakı da sever. Geminin kaptanıdır, biz tayfalar ise onunla beraberiz her daim. İşte böyle bir şeyler…