Tolga Kaçmaz’dan Martina Topley-Bird Konser Kritiği

Bayan Arıza tarafından 12 - Ekim - 2012 tarihinde yazıldı.

Konser cidden süperdi, bi kendisi bi de baterist vardi zaten sahnede ve sahnede söylerken sanki her şarkıyı yeni baştan yapıyormuş gibi söyledi, albüm kayıtlarıyla alakası yoktu yani ordaki çalış şeklinin. Konser sırasında gitarin teli koptu galiba, öyle bir şey oldu, dönüp "hiç böyle bir şey başıma gelmemişti, dün gece otelde otururken yapacak bir şey bulamadım, gitarla oynadım baya, o yüzden böyle oldu sanırım" dedi:)

Seyirciyle muhabbeti iyiydi, zaten hatunda ego sıfır resmen. Bir şey oluyo, kalkıp amfiyle oynuyo, düzeltmeye çalışıyo filan:D ki en önlerdeydik, mimiklerini filan seçebiliyoduk, hani yüz ifadeleri bile süperdi. Yaptığı şeyin teknik isimlerini bilmiyorum ama, şu sesini kaydedip tekrar tekrar çalmasını sağlayan bi alet var, pedallı bir şey, 2-3 tane şarkısını sadece kendi sesiyle yaptığı melodilerin üstüne söyledi ve hatundaki o ritmi tutturabilme yeteneğine hayran kaldım.

Gitarın bozulması dışında şarkılarında ne bi hata, ne bi nota kaçırma, hiçbir sorun yoktu:D Bateristi saymıyorum tabii burada, o 2 yerde ritim kaçıtmıştı. Ama O da süperdi, eliyle gitarı, ayaklarıyla bateriyi çalarken bi şarkı söylendi ve her sarkıda aletler değişiyodu:D Martina bi gitara geçiyo, bi klavyenin başına, bi vurmalı çalgı vardı (adını hatırlayamıyorum şu an) bi onun başına, hem çalıyo hem söylüyo:)

Yaptığı şarkıları/sözlerini sevdiğim birisi zaten, bir de onun üstüne böyle bi performans görünce sahnede cidden hayranlığım kat kat arttı.

Akbank Caz Festivali kaydetti bütün konseri de, nereden bulurum ya da bulabilir miyim o konserin kaydını bilmiyorum, biraz bakıncam bulmak için:)

Bence konserin tek kötü tarafı, o şarkıların live ve orjinal (özgün) hallerini dinledikten sonra albüm kayıtları o kadar cazip gelmiyor şu an:D

Konser başlamadan önce birkaç kişiye sordum "Caz Festivali için mi geldiniz? Yoksa Martina için mi?" diye, sorduğum herkes "Caz Festivali için, böyle bi festival için Türkiye'ye gelmiş sonuçta, gidip bi bakalım bari dedik" tarzında cevaplar aldım, konser bitiminde sordum aynı kişilere hepsi "çok memnun kaldık, çok süperdi, kesinlikle bundan sonra takip etcem" tarzında cevaplar verdi. Bunlar dışında Martina takipçileri de vardı kalabalık içinde tabii.

Konser sonrasnda imza için geldi seyircilerin arasına, orada da muhabbet etme-imza alma fırsatımız oldu, "sarılabilir miyiz?" teklifimize o kadar sıcak yaklaştı ki, soruyu duyar duymaz açtı kollarını sardı bizi:D ahaha:D

Bizden ayrılınca başkalarıyla muhabbet etmeye devam etti, bende kenarda onları izliyodum/dinliyodum. Dedim fırsat bu fırsat, bi röportaj teklifi yapayım, ki benim aklımda kişisel mailini alıp oradan kapsamlı sorular gönderip kapsamlı cevaplar almaktı, ben teklifi sununca (ki o sırada herkesle muhabbet etmişti, kulise dönecekti) "tamam hadi gel arkaya, orada yapalım röportajı" dedi:D Tabii bu ani cevap karşısında benim aklımda ne soru ne bir şey kaldı. Ayak üstü bi-iki soru geveledim, "Tricky ile olan şarkılarınız ve solo albümlerinizdeki şarkınızın şarkı sözleri çok farklı, Tricky ile olan şarkıların sözleri çok daha (strong), mesela Black Steel, neden?" tarzında bi soru sordum, "Black Steel'i söylemen hoşuma gitti ama o şarkının sözleri Public Enemy'ye ait, diğer şarkılar konusunda ise evet haklısın fakat sözlerin içeriği konusunda Tricky ile olanlara nazaran sadece dozunda azalma var, yoksa yine benzer anlama gelen sözler içeriyor mesela (Too Tough to Die) şarkısının sözleri" tarzında ilerledi bu soruya cevabı, en son bi de şeyi sordum:D

– Bu soruyu belki uygunsuz bulabilirsiniz fakat…
– Olsun sen sor yine de.

Tam burada "what drugs…" dedim. Bi kahkaha attı, sonra devam ettim "…are Tricky is on?" sonra açıkladım biraz soruyu, bi arkadaşımla iddiaya girmiştik, neler kullanıp kullanmadığına dair filan, bir de sonunda "Eğer cevaplamazsan anlayışla karşılarım" dedim. O da "Bu soruyu bana değil Tricky'ye sorman lazım, ben O'nunla çalışmıyorum uzun süredir, son bir yıldır nerede ve ne yapıyor bilmiyorum, dediğim gibi bunu Tricky'e sorman lazım, O da turneye filan çıkıyordur gelir belki, yani evet cevaplamıcam bu soruyu" tarzında bir şeyler söyledi tabii gülüyordu sürekli bunları açıklarken.

Aklima başka soru gelseydi daha uzatmak istiyordum muhabbeti de, yok durdu beynim resmen o an:)

Kısaca, her anlamda tek kelimeyle muhteşem bir konserdi:)

10 Ekim 2012