The Blackout

Bayan Arıza tarafından 6 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Dorian Gray'den bir film kritiği daha "The Blackout"

Yönetmen: Abel Ferrara
Oyuncular: Matthew Modine (Matty), Beatrice Dalle (Annie 1), Dennis Hopper
(Micky), Claudia Schiffer (Susan), Sarah Lassez (Annie 2)
1997 ABD yapımı, 94 dakika

Matty, sevdiği kadının (Annie) kendisinden hamile kaldığını öğrenir. Çocuğu
kabullenip kadına evlenme teklif etmekte gecikince (ilk öğrendiği andaki şaşkınlığı [doğal olarak] büyük bir kavgaya yol açmıştır) bebek bir kürtaja kurban gider ve Matty tam anlamıyla "zıvanadan çıkar". Onu 1.5 yıl sonra Susan adında bir başka güzel ile kurduğu sakin evliliğinde ve huzur dolu yeni hayatında görürüz. Ve fakat bu sükunet çok uzun sürmez ve vicdanı onu 1.5 yıllık o "kararma" ile yüz yüze getirir.

Aslında böyle özetleyince berrak gibi görünen bir hikaye ama yönetmenin anlatımı hiç de öyle değil. Kahramanımızın yeniden alkol ve uyuşturucuya döndüğü için allak bullak olmuş zihninin resimlerini arayan yönetmen, kim olduğunu bilmediğimiz ama elindeki video kamerayla durmadan çıplak kadınları çeken ve sürekli konuşan acayip adamın videosundaki karmaşık görüntülerde buluyor bu resimleri. Ortaya çıkan sonuç seyirci için son derece yorucu, içine girilmesi zor bir deneyim ama Ferrara'nın kurduğu görsel yapı, söylemek istedikleri ile o kadar güzel uyuşuyor ki; yönetmenin niyetini anlayan ve zaman geçtikçe daha da olgunlaşıp yerine oturan bu anlatımın tadına varabilen seyirciler için de tarifi zor bir görsel ziyafete dönüşüyor.

Tüm dünyada ne seyircinin ne de eleştirmenlerin tuttuğu bu sahipsiz başyapıt, naçiz kanaatimce 90'lı yılların en iyi 15 filminden biri.

Filmin notu: 10
Gönül notu: 10
Arıza notu: 10