Suede

Bayan Arıza tarafından 12 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

SUEDE 'Britanya'dan çıkmış iyi şeylerden biri'

Suede (A.B.D.'de The London Suede adıyla anılır) 1990'lı ve erken 2000'li yıllarda aktif olmuş, Britpop müzik türünü başlatan gruplar arasında gösterilen ve İngiliz gitar-grubu rock müziğini yeniden oluşturan bir İngiliz alternatif rock grubudur. Birçok kez ortadan kaybolmalarına karşın, kadro değişiklikleriyle yeniden ortaya çıkıp, albüm sıralamalarında yüksek yerler alan albümler çıkarmayı başarmışlardır. Kuzey Amerika'da pek başarı kazanamamalarına karşın 90'lı yılların en başarılı İngiliz rock gruplarından sayılırlar.

1993'te Mercury Ödülü alan çıkış albümleri Suede'de içinde olmak üzere 3 liste başı albüm çıkarmayı başardılar. İkinci albümleri Dog Man Star ile 1994'te olumlu eleştiriler aldılar. Ancak bu albümün başarısı gitarist Bernard Butler'ın albümün çıkmasına kısa bir süre kala gruptan ayrılmasıyla gölgelendi ve albüm günümüzde rock klasikleri arasında gösterilmesine karşın bu ayrılış o dönemde albüm başarısını azaltmıştı.

Suede, İngiltere'de olumlu eleştiriler alan ve ticari başarı kazanan listelerde ilk 10'da yer alan 5 tane single çıkarmayı başarmış Coming Up (1996) ve Head Music (1999) gibi çalışmalara imza atmışlardır. Bu iki albüm de listelerde 1 numaraya kadar yükselmiştir, ki Head Music albümünün başarısı Brett Anderson'ın eroin bağımlılığı yüzünden lekelenmişti. Suede'in son albümü A New Morning (2002) bir ticari düş kırıklığından öteye gidememiş ve 2003'te Singles toplama albümlerinin çıkmasından sonra grup dağılmıştır.

Geçmiş

Kuruluş
Brett Anderson ve Justine Frischmann University College London'da okurken tanıştılar ve birlikte olmaya başladılar.Anderson'ın çocukluk arkadaşı Mat Osman'ın katılımıyla çalışmalarına The Beatles, The Smiths, ve David Bowie uyarlamalarıyla başladılar. Anderson'ın annesinin ölümü onu daha kararlı ve yoğunlaşmış bir kafa yapısına sahip olmasına neden oldu. Bu NME'de 'gitarist aranıyor' ilanı vermesi kararında etkili oldu. İlan 19 yaşındaki Bernard Butler'ın ilgisini çekti ve ilanı yanıtlayıp grupla denemelerden sonra çalışmaya başladı. Grup, davulcuları eksik olmasına karşın bir elektronik perküsyon seti kullanarak çalişmalarına başladı ve Suede adını seçti. Frischmann'ın görünürde grubun menejerliğini yapmaya çalışmasına karşın, grup sonuç olarak Londra'da Camden Town çevresinde ufak çaplı yerlerde sahne almaya başladı.

Suede'in ilk önemli atılımı Greater London Radio'da DJ Gary Crowley tarafından yapılan radyo programı Demo Clashte yarışmak için kaydettikleri ikinci demo kayıtları "Specially Suede" ile oldu. "Wonderful Sometimes" Demo Clashi 1990 yılında 5 Pazar üst üste kazandı. Bu Brighton menşeli bağımsız plak şirketi RML tarafından bir albüm anlaşmasını getirdi. Güvenilmez bir perküsyon setiyle yaptıkları bir seri gösteriden sonra Suede gruba yeni bir davulcu almaya karar verdi. Justin Welch bu pozisyonu doldurdu, ama 6 hafta sonra Crawley grubu Spitfire'a katılmak için ayrıldı. Welch'in ayrılmasındna sonra, Suede bu pozisyon için başka bir ilan verdi ve sürpriz bir şekilde ilana eski Smiths ddavulcusu Mike Joyce yanıt verdi. Joyce'un kararlı olmasına karşın bu pozisyon için çok nitelikliydi ve grupla "Be My God"/"Art" adı altında RML Records'dan çıkması planlanan single çalışması için iki şarkı kaydetti. Grup bu kayıtlardan pek memnun olmamıştı ve basılan kopyaların birçoğu yokedildi. Haziran 1990'da eski menejer Ricky Gervais aracılığıyla grup sürekli davulcu olarak Simon Gilbert ile anlaştı.

1991 yılında, Anderson and Frischmann ayrıldılar; Frischmann, Blur'dan Damon Albarn ile birlikte olmaya başladı. Frischmann grubun bu yeni durumu kaldırabileceğine inandı. Ama durum pek de böyle olmadı; Butler'ın belirttiği üzere Frischmann çalışmalara geç geliyor ve Blur ile olan yakınlığından bahsediyordu. Bu Frischmann'ın gruptan ayrılmasında büyük rol oynadı. Frischmann'ın ayrlmasından sonra grubun karakteri değişti. Anderson bir söyleşide "Eğer o ayrılmasaydı biz bir yere gidemezdik" demiştir. Anderson ve Butler bu ayrılıktan sonra yakın arkadaş olmuşlar ve birlikte yeni şarkılar yazmaya başladılar. Ama grubun müziği Londra ve Amerika'daki grunge gruplarının yaptıkları müzik yanında eski moda kalıyordu.

Albümleri:
Suede (1993)
Dog Man Star (1994)
Coming Up (1996)
Head Music (1999)
A New Morning (2002)

Üyeler:

(1989-1991) Brett Anderson – Vokal
Mat Osman – Bass
Bernard Butler – Gitar
Justine Frischmann – Gitar
Simon Gilbert – Davul
 
(1991-1994)
Brett Anderson – Vokal
Mat Osman – Bass
Bernard Butler – Gitar  / Piano
Simon Gilbert – Davul
 
(1994-1996)
 Brett Anderson – Vokal 
Mat Osman – Bass
Richard Oakes – Gitar
Simon Gilbert – Davul
 
(1996-2001)
 Brett Anderson – Vokal
Mat Osman – Bass
Richard Oakes – Gitar 
Neil Codling – Keyboards / Synthesisers
Simon Gilbert – Davul
 
(2001-2003)
 Brett Anderson – Vokal
Mat Osman – Bass
Richard Oakes – Gitar
Alex Lee – Guitar / Keyboards
Simon Gilbert – Davul
 
Not: İnfo, wikipedia'dan alınmıştır.