Steve Hamilton “Travma”

Bayan Arıza tarafından 5 - Ekim - 2012 tarihinde yazıldı.

Steve Hamilton'ın "Travma"sını bitirdim bugün. Kitap, Koridor Yayınları'ndan ve çeviri Ender Nail’e ait.

2011 yılında Edgar "En İyi Roman" ödülü almış bir roman. Yine arka kapağını okuyup ve ayak üstü birkaç sayfasına göz atıp aldığım kitaplardan biri. Kitabın adı da beni çok etkilemişti aslında. Gerilim veya polisiye kitabı sanmıştım -ki bilirsiniz çok severim- ancak macera içeriyor ancak polisiye olduğu söylenemez, içinde aşkı da barındırıyor, psikolojik boyutu da var.

Gelelim öykümüze, kitabın kahramanı -Mucize Çocuk dedikleri- geçmişte travmatik olaylar zinciri yaşayan, hiç konuşmayan Mike. Mike, 8 yaşında bir takım olaylar yaşar (ki bunu kitabın son sayfalarına yaklaşırken öğreniyorsunuz) ve amcasının yanında yaşamaya başlar. Amcasının dükkânında yaşarken kilitleri keşfeder. Kahramanımız 17 yaşındadır, çok güzel resim çizmekte ancak yaşadığı olaylardan beridir hiç konuşmamaktadır. Mike kendi halinde, naif bir çocuktur. Kilitleri keşfi başına dert açar, tutuklanır, ceza alır, cezası da bir eve gidip ev sahibinin ona verdiği tüm işleri yapmasıdır, evin kızı Amelia'ya aşık olur. Ancak kilit açma yeteneği onu bir Hayalet'in peşine sürükler. Kendisini bir anda bambaşka bir dünyanın içinde bulur.

Gayet akıcı bir dile sahip olan 400 sayfalık Travma ile farklı bir roman okumanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bunlar da kitabın arkasında yazanlar:

Edgar Ödülü En İyi Roman
-2011-

Sözcüklerle tarif edilemeyecek kadar derin."
-New York Times-

"Müptelası olacaksınız."
-Booklist-

"Hipnotize edici… Elinizden bırakamayacağınız kadar olağanüstü."
-Lee Child-

"Uzun zamandır bu denli büyüleyici bir kitap okumamıştım. Travma cesur, gerçekçi ve dolambaçsız okunacak, hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman."
-Michael Connelly-

"Bu kitap insanı içine çekiyor."
-San Francisco Book Review-

Mike Smith; o bir 'Kilit Sanatçısı'. Kombinasyonlar, şifreler ya da anahtar olmadan herhangi bir kasayı, asma kilidi veya kilitli kapıyı açabiliyor. Zamanını hikayesini yazarak geçiriyor çünkü başından geçenleri paylaşabilmesinin tek yolu bu; yazmak. On yıl boyunca hiç konuşmadı. "Mucize Çocuk" olarak ünlendiği o trajik günden beri. Tek bir kelime bile.

Mike destek vermekten kendinizi alıkoyamayacağınız o gizemli insanlardan biri… Aşkını resimlerle tasvir eden, uçurumun kenarından dönmüş, mücadeleci bir ruh… Sessiz bir dahi.

Özgün içeriğiyle en iyi roman dalında 2011 yılının Edgar Ödülü'ne layık görülen Travma; karakterleri yalnızca belleğinize kazımıyor, aynı zamanda kombinasyonlar ve olasılıklar hakkında sizi kışkırtıcı bir yolculuğa davet ediyor.