Stay

Bayan Arıza tarafından 6 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Musa'dan (papyon) "STAY"

Yönetmen: Marc Foster
Oyuncular: Ewan Mcgregor, Naomi Watts, Ryan Gosling

İşine sadık piskiyatrist Sam Foster, 21.yaş gününde intihar ediceğini söyleyen hastası Henry Lethem'i tadavi etmeye çalışmaktadır. Son derece güzel kurgulanmış, muhteşem kamera açılarına sahip, yer yer seyirciyi gerip gerip bırakan bir film. Gerçekle hayalin arasındaki bocalamalar, gidip gelmeler..  Gerçek ile hayal, yaşayanla ölüler arasındaki sınırları kaldırmış ve hiç bitmesin tadında bir film..  Kendi gerçekliğini soruşturtan paranoyak etkili bu film, baştan sona bir hayali bize yaşatti.. ta ki, sonunda gerçeğin ne olduğunu anladik.. Ölürken gözümüzün önünden geçen film şeritlerini fikir edinmiş bir film.

Filmden en çok etkilendiğim sahne zavallı Henry' nin striptiz salonunda hayatını izleyip, ağladığı sahnedir ki fonda Massive attack ve angel..

Filmdeki en vurucu replik naomi watts'dan dökülen; "can you imagine hating your life so much that you make sure you bring an extra razor" mealindeki cümlesidir…

Filmdeki size enteresan gelen sahneleri aklınızda toparlıyıp filmin sonunda hepsine birer cevap bulucaksınız, örneğin ewan mcgregor'un tum pantalonlarinın kisa olması gibi..

"Kötü sanat trajik olarak iyi sanattan daha güzeldir,çünkü insan başarısızlığını belgeler" tristan reveur.
"Bırakıp gitmemek için çok fazla kahrolası güzellik var"
"küvete girerken 2 tane jilet aldım, neden biliyormusun? çünkü kanamaya başladığım zaman zayıf düşücektim… ve bir tane jileti düşürüp de işi yarım bırakmak istemiyordum.. bunu hayal edebiliyor musun. kendi hayatından o kadar o kadar nefret etmeyi ve bu yüzden yanında yedek bir jilet getirmeyi hayal edebiliyor musun"
"bize neler oluyor? budistler başından beri haklıydı..  dünya bir ilüzyon"
"- Seninle ilk karşılaşmalarımızdan birinde artık neyin gerçek olduğunu bilmediğini söylemiştin. Ve ben ise bildiğimi söylemiştim. Ama yanıldım. Ben de artık neyin gerçek olduğunu bilmiyorum.
– Sensin. Sen gerçeksin. Ve beni kurtarmaya çalışıyorsun. Sadece geç kaldın. Çünkü uyanmalıyım."