Sözün başladığı yer

Bayan Arıza tarafından 1 - Kasım - 2013 tarihinde yazıldı.

Kadıköy’ün nevi şahsına münhasır mekânlarından Karga, beşinci albümünü yayımladı. Bu kez diğerlerinden farklı olarak öncelik söz yazarlarının…

Haber: BERK SAYAN

Kadıköy’ün nevi şahsına münhasır mekanlarından Karga 5 yıldır yerli bağımsız müziğe desteğini esirgemiyor. İlk olarak 2009 yılında bir yılbaşı hediyesi olarak misafirlerine sundukları albümle başladı serüvenleri. Saltuk Erginer’in bir göz evinde kaydettiği funk ile Saltuk efkarını bir araya getiren albümü ‘Sisifos Hikâyeleri’, Karga’nın desteğiyle CD formatında basılan ilk albümdü. Ardından, bir sene sonra ilk ‘Kompile Karga’ yayınlandı.
Kompile Karga, ‘memleketin anaakımın dışında kalmakta ısrar eden’ gruplarına dikkat çekmek, onları kayıt altına almak ve destek olmak için hazırlanan bir derleme. Bu albümler büyük ölçüde mekanın DJ’lerinden ve Karga Mecmua’nın da mimarlarından olan Tayfun Polat’ın marifeti. Şimdiye kadar 58 müzik grubu ve müzisyenin yer aldığı 5 albüm yayımladılar. Albümler internet üzerinden kargabar.org adresinden mp3 formatında ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bir miktar da CD formatında basılıp eşe dosta, müzik sevdalısına hediye ediliyor.
Geçen günlerde yayınlanan beşinci derleme ise diğerlerinden biraz daha farklı. Bu derleme ‘söz yazarları’nı mercek altına alma gibi bir misyonla çıktı yola. Önceki derlemelerde önce gruplar belirlenir ve şarkılar grubun/müzisyenin kendisi tarafından seçilirdi. Bu kez müzisyenleri seçtikten sonra, Karga ekibi ince eleyip sık dokuyarak şarkıları da kendisi belirlemiş.

Albümde Mabel Matiz’den Ceylan Ertem’e aşina olabileceğiniz nispeten meşhur isimler olduğu gibi, Selim Saraçoğlu, Can Güngör gibi adını belki de ilk kez duyacağınız sanatçılar da var. Bu insanların tek ortak özelliği söz yazarı olmaları değil, kendi sözlerini yazıp, kendi şarkılarını söylemeleri. Yani müzik endüstrisinin singer/songwriter dediği mefhum. Bu janrın memleket sathında hatrı sayılır isimlerinden Kesmeşeker kurucusu Cenk Taner de yeni albümünde yer alacak bir şarkı ile katkıda bulunmuş. Albümde yer alan 17 şarkının 10’u daha önce hiç yayınlanmamış besteler. Kalanların 3 tanesi yasal albümlerde, 3 tanesi dijital albümlerde, 1 tanesi ise internet ortamında daha önce kulağınıza ilişmiş olabilir. Şarkıların her biri birbirinden güzel ancak Can Güngör’ün ‘Silik Düşler’i ile Utkan la Deniz’in ‘Tedirgin’ine ayrı bir ihtimam gösterebilirsiniz. Albümü dinlerseniz tanışacağınız Selim Saraçoğlu’nu da internet aracılığıyla takip etmeyi ihmal etmeyin, şimdilik yalnız 3-4 şarkısını duyabildik ancak bu bile kendisine hayranlık beslemek için yeterli oluyor. Derleme sayesinde karşılaşacağınız diğer birçok ismi sene içerisinde Karga’nın canlı sahnesinde izlemek mümkün olacak.

Kaynak: Radikal