Six Feet Under “En favori dizim”

Bayan Arıza tarafından 1 - Ağustos - 2012 tarihinde yazıldı.

nate: kurt cobain died today.
claire:
oh.
nate:
he killed himself. he was just too pure for this world.

Ölüler arasında hayatta kalma savaşı

Ölülerle dolu bir ev ne kadar canlı olabilir? Evlerinin salonunda cenaze törenleri düzenleyen, bodrum katında da ölülerin makyajını yapan bir ailenin pek normal olması beklenemez zaten.

Geçimini cenaze levazımatçılığı yaparak kazanan Fisher ailesinin yaşadıkları dizinin konusunu oluşturuyor. “American Beauty” filminin senaristi ve True Blood’ın da yaratıcısı Alan Ball’dan, geçimlerini “başkalarının ölümlerinden” kazanan Fisher ailesinin ölüler arasındaki hayatta kalma savaşını anlatan eşsiz bir dizi.

Karanlık ama huzurlu, kaotik ama sıcak, mutsuz ama mutlu…

Six Feet Under, 2001-2005 yılları arasında beş sezon yayınlandı. IMDb’nin de 8.9 verdiği dizi daha ilk bölümüyle beni derinden etkileyi başarmıştır. Hoş, "Dizi" demekle haksızlık etmiş oluyorum Alan Ball'a, tüm oyunculara, peygamber gibi adam Peter Krause'ye yani Nate'e. Zira Six Feet Under karakterlerini ailemden biri olarak kabul ettim ben. Kimi zaman da kendimi onların yerine koydum. Nate oldum, Claire oldum, David oldum. Hepsini anlamaya çalıştım.

Her bölüm, aile dışından birinin çeşitli nedenlerden dolayı ölmesiyle başlıyor. Cenaze, Fisher'ların levazımatçısına geldikten sonra onun hazırlık hikâyesine paralel olarak, geride kalanlardan kesitler sunuyor; bir yandan da Fisher ailesiyle ilgili gelişmeleri izliyoruz.

Alan Ball'ı, yani dizinin yaratıcısını "American Beauty" den anımsarsınız. Fena arıza filmdi doğrusu. American Beauty ile Oscar, Altın Küre ve daha birçok ödül aldı Alan Ball.

Peki kim süper mi süper yaratıcı adam?

Alan Ball 1957 Atlanta doğumlu bir sanatçı. Sanatçı demek gerek kanımca. Çünkü yarattığı her şey birer sanat eseri.

Kendisi uzun yıllardır bu işin içinde. Grace Under Fire, ardından Cybill gibi diziler çekti. Cybill'dan sonra biraz sessiz kaldı, TV ile yıldızı barışmadı ve 1999'da American Beauty'yi yarattı. Film çok ses getirdi.

Hemen ardından "Oh, Grow Up" isimli bir dizi çekti ancak iş yapmadı ve TV ile arası yine açıldı. HBO sağolsun kendisine "hadi devam" dedi ve Alan Ball inanılmaz bir dizi olan "Six Feet Under"ı yarattı. Bir süre sonra özellikle dizinin meraklıları dahil herkes, karakterleri yaratırken Alan Ball'ın kendi hayatından esinlenip esinlenmediğini merak etti. Şimdilerde ise yine yaratıcısı olduğu True Blood ile ortalığı kasıp kavuruyor adeta.

"Karakterlerimi herhangi biri üzerine kurmadım" diyor Alan Ball. Ama dizide Nate'in babası Nathaniel ile olan ilişkisini -Alan Ball henüz 19 yaşında iken ölen- kendi babası ile olan ilişkisine benzetiyor.

David'e olan benzerliği ile ilgili olarak "David'e de benziyorum. Hep, diğer insanları mutlu edecek her şeyi yapan, iyi bir küçük çocuk oldum. Bu yüzden de içimde öfke birikti" diyor Alan Ball. Aynı zamanda gay olduğunu da saklamıyor. David karakterini yaratmasında cinsel tercihinin etkisi büyük bana kalırsa. Böylece bir eşcinselin ruhunu anlatırken doğru ve samimi bir bakış açısı yakaladığına inanıyorum.

İncelikli…dokunaklı…

Dizinin jenerik müziği Thomas Newman'a ait.

Dizinin jeneriğinde yer alan ağacı bulabilmek için oldukça çaba göstermişler. Tek bir ağaç bulmaları gerekiyormuş, uzun süre aramışlar fakat bir türlü bulamamışlar. Tam umutlarını yitirmeye başladıkları an, bir kadının bahçesinde bir ağaç görmüşler ve o ağacın tam aradıkları gibi bir ağaç olduğuna karar verip 400$ ödeyerek tepelik bir yere ağacı dikmişler. Çok isabetli bir seçim olmuş. Çünkü diziyle adeta eşleşti bu ağaç, adamların işlerinde bir numara olduğu ve ne kadar titizlikle çalıştıkları aşikâr.

Six Feet Under'ı böylesine muhteşem yapan şeylerden biri ve belki de en önemlisi seçilen oyuncular

Fisher ailesinin en büyük oğlu Nate Fisher -ki kendisi ermiş biri benim gözümde- tüm sezonlar boyunca kaotik vaziyette dolaşmakta.

Nate'in durumu fecî sayılır, aşık oluyor, sonra aldatılıyor, geçmişte O'na fena halde aşık olan Lisa bir gecelik kaçamak sonunda hamile olarak geri geliyor. Bizimki depresyonun etkisiyle Lisa ile evleniyor. Ancak mutlu olduğunu sanıyor, O'na sunulmuş baba ve eş rolüne fena halde kaptırıyor. Ancak hiç mutlu değil. Bir gün Lisa ortadan kayboluyor. Nate bu, arabesk bir hayat O'nun kaderi, kader evet, seçim değil.

Karısı Lisa (Lili Taylor) öldükten ve Maya (kızı) ile başbaşa kaldıktan sonra eski ve şimdiki sevgilisi Brenda (Rachel Griffiths) ile yaşadıkları, gerekse Lisa'nın ölümü sonrasında olan bitenler tek kelimeyle Nate'i perişan ediyor.

Dexter Morgan’ı canlandıran David Fisher (Michael C.Hall) evin gay oğlu. Polislikten istifa etmiş, güvenlik işiyle uğraşmakta olan Keith Charles (Matthew St.Patrick) ile aynı evde yaşıyor. Arada kaçamak yapıyor olsalar da birbirlerini seviyorlar. İki de çocuk evlat ediniyorlar.

En küçük kardeş Claire Fisher (Lauran Ambrose), hasta ruhlu bir kız. Kızıl saçlı, beyaz tenli harika bir güzelliğe sahip. Claire'in her daim içinde taşıdığı acı ve bozuk ruhu O'nu sanat okuluna kadar götürüyor. Kolaj çalışmalarından bir sergi bile açıyor. Eski erkek arkadaşı Russell (Ben Foster) kolaj fikrinin ikisine ait olduğunu söyleyip Claire'e savaş açıyor, derken American Beauty’de de rol Mena Suvari diziye geliyor.

Fisher’ların çılgın ruhlu annesi Ruth Fisher (Frances Conroy) nihayetinde çapkınlığı bırakıp George Sibley'le (James Cromwell) evleniyor. Ama George'nin durumu kötü çünkü akıl sağlığını yitirmiş durumda.

Dizideki oyuncular ve oyunculuklar yere göğe sığdırılamaz. Örneğin, önce yanlarında çalışan, sonra şirkete ortak olan Federico'muz (Freddy Rodríguez) ve karısı Vanessa (Justina Machado); öte yandan Nate’e hayatının acısını yaşatan Brenda, Claire'in sanat okulundaki öğretmenlerinden biri olan  Brenda’nın kaçık kardeşi (Jeremy Sisto) ve psikiyatrist olan anneleri (Joanna Cassidy) dizinin çarpıcı kişiliklerinden.

Dizideki karakterlerin hepsini çok seviyorum ve aralarından bazılarının kendimle özdeşleştirdiğim yönleri de var.

Bu ruhunuza dokunan diziyi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ekşi Sözlük'e dedim ki:

16 Nisan tarihli bölümü Coldplay fonuyla finallenen muhteşem dizi.
(bayan ariza, 17.04.2006 00:13 ~ 00:15)

Bir finale bu kadar güzel bir fon olur dedirten dizi, müzik için ayrıca kutlamalı. (bkz: lucky)
(bayan ariza, 05.02.2007 00:08 ~ 00:09)

Cnbc-e’nin 5. sezonunu bir an once yayınlamasini umduğum dizi. Nitekim 4. sezon finaline göre, önümüzdeki bölümlerde; Nate, Brenda'yla evlenecek mi? George'un korkuları O'nu nereye götürecek ve peşinde de Ruth'u? Federico, Vanessa'yı boşanmamaları için ikna edebilecek mi? Claire ve Russell bir şekilde tekrar bir araya gelecek mi? Liste uzar gider. Umarım 5. sezon ile dizimiz kaldiğı yerden devam eder ve nip/tuck’ın bitmesini beklemek zorunda kalmayız.
(bayan ariza, 09.04.2007 00:37 ~ 00:43)

Dizinin baslangıç jeneriği bittikten sonra sanki dizinin içindeyim. "Dizi" demek haksızlık olur! Defalarca gecenin bir körü "haa s.ktir, bu kadar olmaz ki" diye bağırmama ve akabinde de ağlamama neden olmus bir şey bu. Hayır, dizi filan değil. Hem bu oyuncular nasıl bu kadar iyiler? Fisher ailesinin varolmadığına kim inandirabilir ki beni? Çok seviyorum hepsini, tüm aileyi ve bitecek diye de ödüm kopuyor, uykularım kaçıyor. Six Feet Under'ı izledikten sonra o kadar etkileniyorum ki kendime gelmem zaman alıyor. Kimi zaman bunun mantıksız olduğunu düşünsem bile her şeyiyle o kadar gerçek ki, Six Feet Under’in Alan Ball ve ekibinin ustalığı olması bir yana, en güzel yanı bir bıçak kadar keskin olması.
(bayan ariza, 09.04.2007 01:17 ~ 01:23)

Darmaduman olduğum, hayatın anlamını sorguladığım, dizinin başından sonuna dek gözyaşlarına boğulmakla beraber, peygamber mertebesine çoktaan erişmiş olan Nate’i tabutsuz ve kefenle toprağa verirken, kendi hıçkırıklarımdan insanların ne dediğini duyamadığım, “All Apologies” ve Mevlana ile finallenen en sevdiğim dizi, film, her neyse, her şey.
(bayan ariza, 18.06.2007 00:30 ~ 00:57)

nate: kurt cobain died today.
claire: oh.
nate: he killed himself. he was just too pure for this world.
(bayan ariza, 18.06.2007 00:36)

Dizideki oyunculardan bazıları:

Peter Krause … Nate Fisher
Michael C. Hall … David Fisher
Frances Conroy … Ruth Fisher
Lauren Ambrose … Claire Fisher
Mathew St. Patrick … Keith Charles
Freddy Rodríguez … Federico Diaz
Rachel Griffiths … Brenda Chenowith
Justina Machado … Vanessa Diaz
Brenna Tosh … Maya Fisher
Bronwyn Tosh … Maya Fisher
Jeremy Sisto … Billy Chenowith
James Cromwell …George Sibley
Lili Taylor … Lisa Kimmel Fisher
Ben Foster … Russell Corwin
Joanna Cassidy … Margaret Chenowith

Cnbc-e Peter Krause ile söyleşi yapmış.

Peter Krause, kendi cenazesini çoktan kurguladı

Six Feet Under’ın işlediği konudan mıdır bilinmez, ama Nate Fisher’ı canlandıran Peter Krause cenazesinin nasıl olmasını istediğini kafasında çoktan planlamış. Öldükten sonra mumyalanıp ‘pahalı bir kutunun’ içine konmak istemiyor. Sevdiklerinin bir cenaze evinde toplanıp havasız bir seremoniye katılmalarını da istemiyor. Vasiyeti yakılmak.

Planına göre, çocuklarına bir yığın uçak bileti ve otel rezervasyonu bırakmış olacak. Onun için dünyada anlamı olan yerlere gidip küllerini dökmelerini istiyor. Krause, bugün 40 yaşında ve 4 yaşında bir oğlu var. Henüz 4 yaşında bir oğlu varken bütün bunları düşünmek için biraz erken, ancak Alan Ball’un dadediği gibi; Peter kendi hayatında felsefe ve varoluş konularını kurcalayan biri.

Six Feet Under’daki karakterin çok zorlu bir hastalıkla boğuşuyor. Sence Alan Ball neden böyle bir seçim yaptı?

Karakterim Nate’in, kendi ‘faniliğiyle’ uğraşmayı sevmemesi nedeniyle olduğunu düşünüyorum. Diğerlerinin ölümlü olmasının üstesinden gelmeyi öğrendi; ama bu hastalığın onun başına gelmiş olması, bence Nate için ölümle başa çıkmanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Ama bu sadece ciddi bir durum değil, aynı zamanda ölümcül bir durum.

Sürekli bir durum. Hastalık hakkında yaptığım araştırmalarda, ameliyat olsan bile nöbet geçirme ihtimalin olduğunu öğrendim. İşin sadece şansa kalmış durumda. Tedavi etmenin ve kontrol altında tutmanın yolları var. Nate’in önünde daha uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. Henüz romanı yarıladık sayılır.

Dizi bir roman mıydı yoksa bunu bir mecaz olarak mı kullanıyorsunuz?

Ben Six Feet Under’ı bir romana benzetiyorum. Alan Ball diziyi bir roman yazarmış gibi oluşturuyor. Karakterlerin geçen zamanla birlikte yaşadıkları değişimi görüyorsunuz. Bunlar her zaman hoş olmuyor. Bence gerçek hayata sadık kalmak açısından bu önemli. Hayat çılgın bir gezinti ve Six Feet Under da bunu ekrana çok iyi uyarlıyor.

Senin hayatın şu ana kadar çılgın bir gezinti mi oldu?

Benimki kesinlikle öyleydi. Üniversiteye girene kadar hiç oyunculuk yapmamıştım. En son yapmayı düşündüğüm şey bir TV dizisinde rol almaktı. Bir süre tiyatroda oynarım diye düşünmüştüm, ama sonra Carol&Company’yi yaptım ve sonra dizilerin ardı kesilmedi.

Six Feet Under kadar tuhaf bir dizide rol alacağınız aklınıza gelmiş miydi?

Tam olarak yapmak istediğim şey buydu. Bir aktör olmaya gerçekten karar verdiğim sırada Carol Churchill’in “Cloud 9” adlı oyununu yapıyordum ve Kate Millet’in Cinsel Politikalar kitabını okuyorduk. Kitap davranış, toplumsal roller ve cinsel roller ve bazen olduğumuz kişinin bilincinde olmamamız üzerineydi. Bu beni çok heyecanlandırmıştı. Aktör olarak insanların fikirlerini değiştirmelerine yardımcı olabileceğimi düşünmüştüm. Bu nedenle Six Feet Under’ın bir parçası olmak bana çok mantıklı geliyor.

Six Feet Under (Tüm Bölümler)

Sezon-1

01 Six Feet Under (Pilot)
02 The Will
03 The Foot
04 Familia
05 An Open Book
06 The Room
07 Brotherhood
08 Crossroads
09 Life's Too Short
10 The New Person
11 The Trip
12 A Private Life
13 Knock, Knock

Sezon-2

14 In The Game
15 Out, Out Brief Candle
16 The Plan
17 Driving Mr. Mossback
18 The Invisible Woman
19 In Place of Anger
20 Back to the Garden
21 It's the Most Wonderful Time of the Year
22 Someone Else's Eyes
23 The Secret
24 The Liar and the Whore
25 I'll Take You
26 The Last Time

Sezon-3

27 Perfect Circles
28 You Never Know
29 The Eye Inside
30 Nobody Sleeps
31 The Trap
32 Making Love Work
33 Timing and Space
34 Tears, Bones and Desire
35 The Opening
36 Everyone Leaves
37 Death Works Overtime
38 Twilight
39 I'm Sorry, I'm Lost

Sezon-4

40 Falling Into Place
41 In Case of Rapture
42 Parallel Play
43 Can I Come Up Now
44 That's My Dog
45 Terror Starts at Home
46 The Dare
47 Coming and Going
48 Grinding the Corn
49 The Black Forest
50 Bomb Shelter
51 Untitled

Sezon-5

52 A Coat of White Primer
53 Dancing for Me
54 Hold My Hand
55 Time Flies
56 Eat a Peach
57 The Rainbow of Her Reasons
58 The Silence
59 Singing for Our Lives
60 Ecotone
61 All Alone
62 Static
63 Everyone's Waiting

Not: Yazı için Cnbc-e dergilerinden, IMDb'den ve http://www.hbo.com/sixfeetunder/ adresinden faydalandım.