Sinepark Kısa Film Festivali Başlıyor

Bayan Arıza tarafından 14 - Aralık - 2011 tarihinde yazıldı.

Bu haberi sevgili enderinden bizlerle paylaştı:

Sinepark Kısa Film Festivali, 15-16 Aralık tarihlerinde Galatasaray Üniversitesi Cep Sinemasında izleyici ile buluşuyor.

Genç sinemacıları Türkiye'de son yıllarda canlanan "tür" sinemasına teşvik etmek amacıyla Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü ve MEDİAR'ın (Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi) ortaklaşa gerçekleştirdiği festivalde bu yıl toplam beş kategoride başvuran 151 film arasından seçilen 23 finalist yarışıyor ve 23 kısa film gösterime giriyor.

Festivalde korku, aksiyon, fantastik ve bilimkurgu türündeki kurmaca kısa filmler "Korku Tüneli", komedi filmleri "Komikaze", dram türüne giren filmler "Alabora" ve belgesel filmler "Çarpışan Aramalar" bölümlerinde yarışacak.

Sinepark Kısa Film Festivalinin bu seneki jürisi yönetmen İlksen Başarır, oyuncu Mert Fırat, yapımcı Fuat Erman, sinema yazarı Ali Ulvi Uyanık, belgesel sinemacı Emel Çelebi ve görüntü yönetmeni Doğan Sarıgüzel'den oluşuyor.

Lise öğrencilerinin kısa filmlerinin yarıştığı "Atlıkarınca" bölümünün kazananını ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema alanı dördüncü sınıf öğrencileri seçecek.

Sinepark'ın en iyi filmine "Hürrem Erman Özel Ödülü"nün verileceği ödül töreni 16 Aralık Cuma günü saat 18:30'da Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Oditoryumunda yapılacak.

La Fémis'in 2010 mezuniyet projeleri de Sinepark'ta
Bu sene beşinci yaşını kutlayan Sinepark Kısa Film Festivalinin süprizi, mezunları en çok ödül kazanan film okulu ünvanını alan La Fémis Özel Gösterimi. La Fémis'in uluslararası kısa film festivallerini dolaşan, 2010 dönemi "yönetmenlik" bölümü öğrencilerinin 35 mm mezuniyet projeleri ingilizce altyazı ile gösterilecek.

La Fémis mezunları arasında Alain Resnais, Theo Angelopoulos, Costa Gavras, François Ozon, Emmanuelle Bercot gibi isimler var. (ÇT)

* Ayrıntılı Bilgi ve Program İçin : http://sinepark.gsu.edu.tr

Kaynak: Bianet.org