Selah Sue

Bayan Arıza tarafından 5 - Mayıs - 2012 tarihinde yazıldı.

Son yıllarda duyduğum en iyi sese sahip bu hatun kişi Belçika doğumlu cici bir kız. Evet "cici kız" diyorum çünkü kendisi 1989 doğumlu genç bir yetenek. Gerçek adı "Sanne Putseys".

"Soul ve reggea müziğinin yeni kraliçesi" diyorlar O'nun için. Selah Sue'nun müziği daha çok soul ve funk müziği çağrıştırıyor benim üzerimde. Amy Winehouse sevenler bu hatunu daha da çok seveceklerdir kesin. Hatta Amy Winehouse'un müziğini sevmeyenler bile bu hatunun müziğini seveceklerdir, iddia ediyorum.

One Love Festival sayesinde canlı kanlı izleme şansımız da olacak. Garanti Caz Yeşili kapsamında Babylon'a geldiğinde kaçırmıştım. Bu geç keşif için kendime kızıyorum.

Albümü muhteşem. Beste yapıyor, gitar çalıyor, şarkı söylüyor. Şarkı söylerken şekilden şekile giriyor, dudaklarını büzüyor, dans ediyor. Jennifer Aniston'a da benzetiyorum kendisini her nedense:)

Albümü çok sevdim, dikkatimi çekenler; daha önceden de tanıyıp sevdiğim "Raggamuffin", "Fyah Fyah", bunun dışında "This World", "Peace of Mind", "Crazy Vibes", özetle hepsi şahane.

Albümü kendisiyle aynı ismi taşıyor ve 2011'de çıktı.

Single'ları ise şöyle:

2010 "Raggamuffin"
          "Crazy Vibes"
          "This World"

2011 "Summertime"
          "Zanna"

Bunlar da EP'leri:

Black Part Love (2008)
Raggamuffin (2010)

One Love Festival'in bu yıl ki tanıtımında "Selah Sue" yu şöyle anlatmışlar:

Soul ve reggae müziğin yeni nesil temsilcilerinden Belçikalı yıldız Selah Sue, sınırları olmayan bir jenerasyonun müziğine ait olan, gerçek bir başarı hikayesi! İlk albümünü Efes Pilsen One Love’da geçtiğimiz yaz sahne alan yeni nesil hip hop yeteneklerinden NNeka’nın prodüktörlüğünde hazırlayan Selah Sue’nun albümü Mart 2011’de Because Records tarafından yayınladı. Albümü ile sadece Belçika’da 400.000’i geçen bir satış grafiği yakalayan Selah Sue, “Raggamuffin” ve “Crazy Vibes” gibi sevilen hitlerinin yanı sıra performanslarında Erykah Badu, Adele ve The Zutons gibi isimlerini de cover’lıyor. Sanatçı şimdiye kadar Lowlands, Sziget, Pukkelpop ve North Sea Jazz Festival gibi önemli yurtdışı festivallerde performans gösterdi. 2011 senesinde European Border Breakers ödülünü kazanan Selah Sue, ödülün verildiği Eurosonic konferansının katılımcıları tarafından EBBA Public Choice ödülüne de layık görüldü.