Science of Sleep

Bayan Arıza tarafından 5 - Kasım - 2010 tarihinde yazıldı.

SCIENCE of SLEEP 'La Science des Reves'

Michel Gondry adı Björk, Radiohead, The White Stripes sevenler için hiç yabancı gelmeyecektir. Elbette 2.bombası Eternal Sunshine of the Spotless Mind'ı da es geçmemek gerek. Science Of Sleep, bu arıza Fransız'ın 3.filmi, oldukça göz kamaştırıcı, ruha cuk oturduğu kadar eğlenceli de:)

Michel Gondry'nin ilk filmi, Charlie Kaufman'ın senaristliğini üstlendiği 2001 yılında çekilen Human Nature. Ardından yukarıda sözünü etmiş olduğum ve senaryosu yine Charlie Kaufman'a ait olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind geliyor. Son olarak da Science Of Sleep ile karşımızda. Sinemada yeni sayılır ancak çekmiş olduğu absürd videolar oldukça fazla sayıda.

Gelelim filme, oyuncular arasında Amores Perros'tan beri takipte olduğum Meksika'lı oyuncu Gael Garcia Bernal var. Filmde, tasarımcı bir adamıcanlandırmakta. Yıllar sonra annesinin yanına, Fransa'ya dönüyor. Annesinin ayarladığı işte çalışmaya başlıyor. Kapı komşusu Stephanie'ye (Charlotte Gainsbourg) fena halde abayı yakıyor. Ancak, duygularını itiraf etme yönünde sağlam bir girizgâh yakalayamıyor.

Film, sıradan bir konuya sahip olsa da, dahi yönetmenimiz, filmi kocaman kocaman kâğıtlarla, kartonlarla, animasyonlarla süslüyor. İzlemesi son derece keyifli bir film olan Science of Sleep'i kesinlikle tavsiye ederim.

Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Charlotte Gainsbourg, Alain Chabat, Miou-Miou, Emma de Caunes