‘Sanata siyaset baskısını kınıyoruz’

Bayan Arıza tarafından 23 - Ekim - 2014 tarihinde yazıldı.

Devlet Tiyatroları genel müdürünün ayrılığı sonrasında örgütlü STK'lar da kınama yayınladı.

Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV), Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB), Devlet Tiyatrosu Sanatçıları (DETİS), Kültür Sanat-Sen ve Işık-Der ortak yazılı açıklama ile siyasetin sanata baskısına şu ifadelerle tepki gösterdi.

Açıklamada, “Başta Devlet Tiyatroları olmak üzere yurdumuzdaki bütün ödenekli sanat kurumlarını yasalarıyla birlikte ortadan kaldırmayı ve ülke sanat yaşamını siyasal iktidarların baskı ve denetimine almayı hedefleyen Türkiye Sanat Kurulu (TÜSAK) TÜSAK yasa tasarısı taslağına, her platformda destek vermiş olan A. Necat Birecik, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü makamına vekaleten atanmıştır.

DEVLET TİYATROLARI’NDA YÖNETİM DEĞİŞTİ

Biz; Devlet Tiyatroları içinde örgütlü tüm Sivil Toplum Kuruluşları, söz konusu yasa taslağını hazırlayan zihniyetin, çok manidar olan bu tercihinin, kurum içindeki çalışma barışını bozarak, tüm yurt sathında halkımıza götürdüğümüz sanat hizmetimizi, nitelik yitimine ve kesintiye uğratacağından kaygı duyuyoruz. 65 yıllık mesleki ve kurumsal tecrübemizle gördüğümüz bu tehlikeyi yaratanları kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Sözcü