Salon’un bombaları devam ediyor!

Bayan Arıza tarafından 12 - Şubat - 2013 tarihinde yazıldı.

Salon, yeni sezonunda yıldız isimleri ağırlamaya devam ediyor.

1995 yılından bu yana sürekli tazelenen kadrosuyla yeni soundlar peşinde koşan alternative rock, dream pop, indie pop, shoegaze ve twee pop tarzlarına dokunan İsveçli topluluk The Radio Dept., 1 Mayıs Çarşamba akşamı saat 21.30’da Salon sahnesinde olacak.
 
Adını, İsveç’in Lund şehrinde bulunan bir radyo tamir dükkanından alan The Radio Dept., 1995 yılında iki okul arkadaşı, Elin Almered ve Johan Duncanson tarafından kuruldu. İkilinin müzik yapmayı bırakmasıyla üç yıl boyunca tarihe karışan The Radio Dept. 1998 yılında Duncanson’ın, gruba Martin Larsson ile devam etme kararıyla ikinci defa müzik hayatına başladı. Lisa Carlberg (bas), Per Blomgren (davul) ve Daniel Tjäder’in (klavye) ekibe katılmasıyla kadrosu genişleyen The Radio Dept. kısa bir süre içinde İsveç’in en iyi indie müzik örneklerinden biri haline geldi.
 
The Radio Dept., ilk albümü Lesser Matters'ı 2003 yılında yayınladı ve albüm NME’nin “Yılın En İyi 50 Albümü” listesinde 9 numarada yer aldı. Bu albümün yayınlanmasının ardından Per Blomgren ve This Past Week isimli EP’lerinin ardından da Lisa Carlberg gruptan ayrıldı. Topluluk, 2006 yılının başında Pet Grief isimli albümünü yayımladı ve albüm NME’nin değerlendirmesinde 10 üzerinden 7 aldı. 2008 yılında Freddie And The Trojan Horse adlı EP ile gündeme gelen The Radio Dept., 2009 yılında diğer EP’leri David’i müzikseverlerin beğenisine sundu. İnternetin de yardımıyla dinleyici kitlesi genişleyen grubun son stüdyo albümü Clinging to a Scheme 2010’da çıktı. The Radio Dept. son olarak 2011 yılında Passive Aggressive: Singles 2002–2010 isimli, eski şarkılarından oluşan bir albüm hazırladı.
 
Charles Aznavour, Saint Etienne, Broadcast, Frank Sinatra, Joy Division, Pet Shop Boys, Chet Baker, Fennesz, Nick Drake ve Kevin Rowland gibi isimlerden etkilendiği bilenen grubun Pulling Our Weight isimli EP’lerine adını veren şarkıları, Sofia Cappola'nın Marie Antoinette filminin soundtrack’leri arasında yer aldı.
 
The Radio Dept. konserinin biletler ne zaman, ne kadar?: The Radio Dept. konserinin biletleri 35 TL ve 25 TL (öğrenci) olarak 13 Şubat’ta Lale Kart ön satışının ardından 14 Şubat Perşembe günü Biletix satış sistemi üzerinden ve Salon gişesinden satışa çıkıyor.
 
Salon’un Başka Sürprizleri de Var
 
Salon, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında The Radio Dept. ile beraber birçok önemli ismi ağırlayacak.
Klasik enstrümanlarla dans müziği üreten Alman tekno müzik üçlüsü Brandt Brauer Frick 22 Mart’ta, melankolik şarkılarıyla kısa sürede ciddi bir hayran kitlesi edinen İngiliz indie-folk ikilisi Daughter 2 Nisan’da, post-rock grubu Stereolab’in vokalisti olarak tanınan Fransız vokalist Laetitia Sadier’in grubu Laetitia Sadier Trio 10 Nisan’da, caz, rock, pop ve elektronica türlerini başarıyla harmanlayan Kanadalı neo-soul grubu Brasstronaut 17 Nisan’da, Parisli üç kadın müzisyenin bir araya gelmesi ile kurulan Fransız folk grubu Theodore, Paul & Gabriel 19 Nisan’da, Joni Mitchell, Patti Smith ve Leonard Cohen gibi isimlerin peşinden giden Amerikalı folk/dream-pop şarkıcısı Marissa Nadler 20 Nisan’da ve caz müziğin tanınmış kadın vokallerinden Amerikalı caz piyanisti, şarkı yazarı ve besteci Patricia Barber 10 ve 11 Mayıs’ta Salon’un konuklarından.
 
Pazartesi günleri Salon’da tiyato geceleri devam edecek. Aslıhan Erguvan’ın yazıp yönettiği ve bir taşınma hikâyesi anlatan “Lulabay: Bir Cihangir Hikayesi” 4, 11 ve 18 Mart’ta Salon sahnesinde olacak. Yiğit Sertdemir’in yazıp Yaman Ömer Erzurumlu ile birlikte yönettiği "hüzünle karışık neşeli oyun" “Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi” ise 25 Mart’ta sahnelenecek.
Salon, önümüzdeki aylarda birçok yerli sanatçıyı da sahnesinde ağırlamaya devam ediyor. 8 Mart’ta Hediye Güven, 14 Mart’ta Okay Temiz&Oriental Wind, 15 Mart’ta “Garanti Caz Yeşili” kapsamındaki George Gershwin’in anılacağı “Caz Ağacı” konser serisi, 16 Mart’ta Hakan Kurşun’un yeni projesi “Hakan Kurşun: Hyperactive 2013”.
 
Tüm konserlerin biletleri, The Radio Dept. ile beraber, 13 Şubat’ta Lale Kart ön satışının ardından 14 Şubat Perşembe günü Biletix satış sistemi üzerinden ve Salon gişesinden satın alınabilir.
 
Salon’un Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarının kesinleşen programlarını aşağıda bulabilirsiniz. Salon’un diğer sürprizlerini bekleyin.
 
SALON’DA ŞUBAT
 
11 Şubat Pazartesi Dans: Happy Happy Together
12 Şubat Salı Söyleşi: Doğan kitap Söyleşisi: Edebiyat ve Melankoli
15 Şubat Cuma Konser: Bebe
16 Şubat Cumartesi Konser: Garanti Caz Yeşili: Mostly The Other People Do The Killing
18 Şubat Pazartesi Dans: Happy Happy Together
19 Şubat Salı Konser: Selen Gülün
20 Şubat Çarşamba Konser: Şenay Lambaoğlu
21 Şubat Perşembe Konser: Valgeir Sigurdsson
22 Şubat Cuma Konser: First Sensations City Beats: Delphic & Club Bangkok
23 Şubat Cumartesi Konser: First Sensations City Beats: Noisettes&Fred Falke
26 Şubat Salı Söyleşi: Murat Beşer ile Müzik Sohbetleri
27 Şubat Çarşamba Konser: Fairuz Derin Bulut
 
SALON’DA MART
 
1 Mart Cuma Konser: Wovehand
2 Mart Cumartesi Konser: Calexico
3 Mart Pazar Konser: Calexico
4 Mart Pazartesi Oyun: Lulabay: Bir Cihangir Hikayesi
5 Mart Salı Konser: Yinon Muallem & Rast Ensemble
7 Mart Perşembe Konser: Radio Moscow
8 Mart Cuma Konser: Hediye Güven
9 Mart Cumartesi Konser: Mono
14 Mart Perşembe Konser: Okay Temiz Oriental Wind
15 Mart Cuma Konser: Garanti Caz Yeşili – Caz Ağacı: George Gershwin
16 Mart Cumartesi Konser: Hakan Kurşun Hyperactive 2013
19 Mart Salı Söyleşi: Doğan Kitap Söyleşisi
20 Mart Çarşamba Konser: Frank Gambale Natural High Trio (+workshop)
22 Mart Cuma Konser: Brandt Brauer Frick
23 Mart Cumartesi Konser: Garanti Caz Yeşili: Jamie Lidell
25 Mart Pazartesi Oyun: Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi
26 Mart Salı Söyleşi: Murat Beşer ile Müzik Sohbetleri
27 Mart Çarşamba Konser: Mastercard: Phronesis
29 Mart Cuma Konser: The Tiger Lilies
30 Mart Cumartesi Konser: A Hawk And A Hacksaw
 
SALON’DA NİSAN
 
2 Nisan Salı Konser: Daughter
7 Nisan Pazar Konser: Swans
10 Nisan Çarşamba Konser: Laetitia Sadier Trio
11 Nisan Perşembe Konser: Balmorhea
17 Nisan Çarşamba Konser: Brasstronaut
19 Nisan Cuma Konser: Theodore, Paul & Gabriel
20 Nisan Cumartesi Konser: Marissa Nadler
 
SALON’DA MAYIS
 
1 Mayıs Çarşamba Konser: The Radio Dept.
4 Mayıs Cumartesi Konser: Efterklang
10 Mayıs Cuma Konser: Patricia Barber
11 Mayıs Cumartesi Konser: Patricia Barber
 
Kaynak: Milliyet