Sahneden bir usta daha kaydı

Bayan Arıza tarafından 18 - Kasım - 2013 tarihinde yazıldı.

Türkiye Tiyatrosu’nun en önemli isimlerinden birisi olan Nejat Uygur, solunum yetmezliği nedeniyle 86 yaşında hayatını kaybetti. 2007 yılında geçirdiği beyin kanaması sonrası kısmı felç geçiren Uygur, 1998 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını elde etmişti.

İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilen ve tiyatro sahneleriyle tanışan Nejat Uygur, daha öncesinde ise okul müsamerelerinde yer almıştı. Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’ndeki eğitimi yarıda bırakarak tiyatroya ağırlık veren sanatçı, kendi adıyla anılan tiyatrosunu 1949 yılında kurmuştu. ‘Hastane mi Kestane mi’, ‘Minti Minti’, ‘Aman Özal Duymasın’, ‘Cibali Karakolu’, Kaynanatör’, ‘Sizinki Can da Bizimki Patlıcan mı’ gibi sosyal taşlamalarla bezeli oyunları özellikle 80’li ve 90’lı yıllar boyunca kapalı gişe oynamış, ülkenin dört bir yanında büyük ilgi görmüştü. Son dönemde ‘Vizontele Tuuba’ ve Beyaz Melek’ filmlerinde de rol alan usta sanatçı, aynı zamanda iyi bir sporcuydu. 40’lı yıllarda Sarıyer Halkevi’nde boks yapan Uygur, atletizm, su topu ve binicilik gibi sporlarda da oldukça başarılıydı.

1950 yılında Necla Hanım’la hayatını birleştiren Uygur’un Ahmet, Sühely, Süha, Kemal ve Bezhat adlı beş erkek çocuğu vardı. Özellikle televizyon şovlarından yakından tanıdığımız Süheyl ve Behzat Uygur, babalarının deyimiyle “Armut ağacının dibine düşmüş” ve tiyatrocu olmuşlardır.

(Radikal)