Rufus Wainwright

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Sesi hüzünden öldüren gay Mesih "RUFUS WAINWRIGHT"

Tori Amos konseri hayatımı değiştirdi desem yanlış olmaz. Şu an su yazıyı okuyorsanız Tori Amos Türkiye ’ye geldiği içindir. Her neyse bu konser sayesinde, konser sonunda, tanıstıgım bi arkadaşımdan ilk duydum Rufus'u. Araştırmadım belli bi vakte kadar. Fakat ondan sonra da kendime ait bir bilgisayarım ve internet bağlantım olamadığı için ve duyduğum arkadaşımdan rica ettim bana çekip göndermesi için. Tori dayanışması buna kadirmiş:) O da gönderdi. Ve hayatım kaydı (bu cümleyi bir de radiohead için derim ben). İlk dinlediğim şarkısı “In My Arms” idi. Ki farkında olarak açmamıştım, ama adam ağzı acık bırakan bi sesle ve çok iyi bi melodiye sahip olan şarkıyı yer yer hüzünün dibine vurarak söylüyordu (ayrıca asıl olarak bakınız “this love affair”). Piyano ağırlıklı, bazen gitarla eşlik eden Rufus Wainwright su ana kadar 4 albüm çıkarmış bulunmakta. Ve benim favorim “This Love Affair” gibi kusursuz derecede vurucu bir parçanın ardından “ gay messiah” ve “memphis skyline” gibi 2 muazzam parçayla devam etmesi acısından son albümü “Want Two” dur.

Kelebek kıyafetinin iğreti durmadığı tek adam olduğunu düşündüğüm bu içli adam son albumunde “Want Two” nun son sarkısında Antony & The Johsons ‘dan tanıdıgımız Antony ile düet yapmıslar. Ki kendisi de Antony & The Johnsons ‘ın Mercury Prize ödüllü “i am a bird now” adlı albümünde bir şarkıya katılmış durumda.

Su an aklıma ilk gelenler olarak; SHREK ’de “Hallelujah” ile , BROKEBACK MOUNTAIN ’da “King of the Road” da düet yaparak ve “The Maker Makes” de piyanonun başına geçip hassas sesiyle içinize dokunarak, I AM SAM ’de ise Beatles cover ‘ı “Across The Universe” (hayranlık uyandıran bir coverdır) ile katılmış oluyor film müziklerine.

Bu üretken adamın diskografisi:

1998-“rufus wainwright”
2002-“poses”
2003-“want one”
2004-“want two”

HIRKA
06 Ağustos 2006