Rahat uyu Ray Manzarek!

Bayan Arıza tarafından 22 - Mayıs - 2013 tarihinde yazıldı.

The Doors 1965 yılında Los Angeles’da (UCLA) sinema öğrencileri Jim Morrison ve Ray Manzarek tarafından kuruldu. Manzarek, kardeşleriyle birlikte Rick And The Ravensask adında bir R&B grubu kurmuş ve aralarına katılacak solist ve baterist aramaktaydı. Morrison’ı, kendi yazmış olduğu ‘Moonlight Drive’ adlı parçayı seslendirirken gören Manzerek ondan hemen etkilenmiş ve gruba katılmasını teklif etmişti. Bir süre sonra aralarına baterist John Densmore da katıldı. Çalışmalara Jim Morrison’ın yazdığı 6 şarkıyı kaydederek başladılar. Fakat Manzerek’in kardeşleri, ortaya çıkan manzarayı beğenmeyerek gruptan ayrıldılar. Onların yerine Densmore’un arkadaşı gitarist Robbie Krieger geçti. Hiçbir zaman gruba katılacak yeni bir bas gitarist bulamadılar. Grubun adı Aldous Huxley’nin kitabı “The Doors Of Perception”dan etkilenerek “The Doors” olarak değiştirildi.

The Doors, 1966 yılında ilk demo kayıtlarını yapıp, sırasıyla London Fog ve ardından Whiskey-A-Go-Go’da konserler vermeye başladı. 4 ay sonra, sahnede ‘The End’ şarkısını çaldıkları için, Whiskey-A-Go-Go’dan kovuldular. Aynı şarkı, The Doors’un Jac Holzman tarafından keşfedilmesine de sebep oldu. Grup Elektra Records’la anlaşma imzaladı. 1967 yılında ilk albümleri “The Doors” piyasaya çıktı. Rock tarihinde önemli bir yere sahip olan albüm The Doors’un blues, rock, klasik ve jazz melodilerini şiirle mükemmel uyumunun bir örneğiydi. Grubun bir sonraki albümü 1967 senesinde yayınlanan “Strange Days” oldu. 1968 tarihli “Waiting For The Sun” ise Morrison’ın mitolojik farklı benliğini, ‘Kertenkele Kral’ı ortaya koyuyordu. 1969 yılında piyasaya çıkan “The Soft Parade” diğer albümlere göre daha özenle hazırlanmıştı ve grubun hayranları tarafından farklı tepkilerle karşılandı. 1970 yılında “Morrison Hotel” piyasaya sürüldü. Bu albümü “L.A. Woman” takip etti. “L.A. Woman”ın kayıtları sırasında Morrison’ın alkol ve madde bağımlılığı giderek kötüleşti. Bu yüzden grupla arası açıldı. Yine de “L.A. Woman”, The Doors’un en önemli çalışmalarından biri olarak kabul edildi. Kısa bir süre sonra Jim Morrison Paris’te inzivaya çekildi. 3 Temmuz 1971 yılında ise kalp krizinden, 27 yaşında hayatını kaybetti.

The Doors’un ardından Ray Manzarek müzik hayatına birkaç solo albüm ve Blondie basçısı Nigel Harrison ve Noah James’le birlikte çaldığı Nite City topluluğu ile devam etti. Manzarek, Iggy Pop, Echo and the Bunnymen, “Weird Al” Yankovic ve X gibi isimlerle çalışmalar yaptı.

1998 yılında çok satanlar listesine giren anı kitabı Light My Fire: My Life With the Doors‘u yayınladı. Bunu 2002 yılında The Doors gitaristi Robby Krieger ile yeniden turneye çıkması takip etti.

Manzarek: “Biz Muddy Waters’ı tanıyoruz. Biz Howlin’ Wolf, John Coltrane ve Miles Davis’in farkındayız. Ayrıca Jan and Dean ve The Beach Boys ve onların yarattığı sörf müziğini biliyoruz. Robby Krieger The Doors’a flamenko havasını getiriyor. Ben biraz klasik müzik biraz caz biraz da blues katıyorum. John Densmore ise kesinlikle caz ağırlıklı takılıyor. Jim müziğimize Fransız ekolü, asi, hippi şiirleriyle katılıyor ve ortaya Batı medeniyetinin son durağı olan Pasifik Okyanusunun üzerinde batan güneş gibi The Doors müziği çıkıyor. İşte bu. Batı medeniyeti Kaliforniya Venice Beach’te sona eriyor ve biz orada durup saykodelik deneyimlerin üzerinden yeni bir dünya keşfediyoruz.”

Ray Manzarek, safra kanalı kanseri ile ilişkili komplikasyonlar nedeniyle 20 Mayıs 2013’te hayatını kaybetti. Yapılan basın açıklamasına göre, Rosenheim, Almanya’da bir tıp merkezine ölen Manzarek 74 yaşındaydı.

Grup arkadaşı Robby Krieger derin üzüntü duyduğunu belirttiği açıklamasına şöyle devam ediyor: “Yakın dostum, grup arkadaşım Ray Manzarek’i kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyorum. Son 10 senemi onunla birlikte The Doors parçaları çalarak geçirdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Ray benim çok iyi dostum ve hayatımın büyük bir parçasıydı, onu her zaman özleyeceğim.”

Kaynak: Radyo Eksen