Noi Albino

Bayan Arıza tarafından 11 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Buzdan Hayaller * Noi Albino

Yönetmen: Dagur Kári
Oyuncular: Tómas Lemarquis, Elin Hansdóttir, Anna Fridriksdóttir
Yapım: İzlanda – Almanya – İngiltere – Danimarka (2003)
Süre: 93 dak.

Film kocaman bir buz dağı görüntüsüyle başlıyor. "Yoo bu kadarı da fazla, bu kadar melankolik olamaz" diye düşündüm o ilk kareyle çarpışınca.  Başlar başlamaz çakılıp kalıyorsunuz koltuğunuza. Tabii benim gibi İzlanda'yı seviyorsanız.

Filmin asıl kahramanı Noi. Kendisi bir Albino. 17 yaşında bir genç. Büyükannesiyle beraber yaşıyor. Alkolik bir babası var. Bir de benzin istasyonunda çalışan hoşlandığı Iris adında bir hatun var. Okulda sorunlar yaşıyor. Okula gitmek istemiyor. En sonunda da okuldan atıyorlar bunu ama aslında bir dahi. Bunlar filmin özeti.

Film İzlanda'da geçiyor. izlanda'nın coğrafyası, konuştukları dil, insanların gözlerinden taşan hüzünler…beni bağlayan bunlar.

Her taraf karla kaplı. Sabah ilk iş uyanır uyanmaz evin kapısının önüne biriken karları temizliyor Noi. Bomboş yollar, her yer bembeyaz. Okul bile bir kaç kişiden oluşuyor. İnsanlar hüzünlü, gökyüzü hep karanlık. Her yer puslu, soğuk ve acı.

Noi'nin yaşadığı yer bir şehir değil, fiyortlardan birinde yaşıyor. En büyük hayali ise Iris'le beraber izlanda'dan kaçmak. Ne yazık ki tüm film boyunca boğazımda düğümlenen o şey filmin finalinde de daha da katlanılamaz bir hal aldı ve gözyaşlarımı tutamadım.

Film boyunca manzara izlemekten ve "insanlar acaba böyle bir yerde nasıl yaşıyorlar?" sorusuyla boğuşmaktan çoğu yerde başka diyarlara dolandı zihnim. Sinemada üç kisiydik. ben, benim yaşlarımda bir herif ve bir de yaşlı bir kadın. Koskoca sinemada üç kişiydik. Aslında bu durum, benim bu lanet hayatta durduğum yer konusunda da pek güzel bir örnek. Diğerlerinin gittiği yerlerde dolaşmıyorum ben, benim yolum başka-

Filmin yönetmeni ise ortayaşlarına yaklaşan bir yönetmen. Kısa filmler çekiyor. Aynı zamanda da müzisyen bir şahsiyet. Filmin Sigur Ros vari müziklerini de naçizane kendisi üstlenmiş, grubunun adı "Slowblow". İzlanda'nın hatrı sayılır gruplarından. Zaten kendini bildi bileli hep müzikle uğraşmaktaymış.