Nirvana Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şaşırtıcı Bilgi

Bayan Arıza tarafından 17 - Aralık - 2020 tarihinde yazıldı.

1980’li yıllarda grunge olarak adlandırılan yeni bir müzik akımı doğdu. Grunge, Seattle’da rock müziğin alternatif bir alt türü olarak ortaya çıktı. İlk grunge oluşumları bağımsız plak şirketi Sub Pop etrafında şekillendi. Yeni müzik akımı kısa bir sürede gitar riff’leri ve öfke dolu şarkı sözleriyle özdeşleşti.

1990’lı yıllarda Nirvana, Nevermind albümünü çıkardığında grunge müzik hızla yayılarak popülaritesini artırmaya başladı. Peki müzik tarihin en etkili gruplarından biri olan Nirvana bu başarıyı nasıl yakaladı? Gelin hep birlikte bu efsanevi müzik grubunu daha yakından tanıyalım.

nirvana

Gitar ve vokalde Kurt Cobain, bas gitarda ise Krist Novoselic vardı. Lise arkadaşı olan ikili, uzun bir süre farklı gruplarda müzik kariyerlerine devam etmişlerdi. 1987 yılının sonlarında aralarına grubun davulcusu Chad Channing katılınca ilk albüm çalışmalarını yapmaya başladılar. Nirvana’nın ilk teklisi olan Love Buzz, 1988 yılında yayınlandı. Bir sene sonra ise Bleach adıyla ilk albümleri piyasaya sürüldü.

nirvana

 

Aynı yıl prodüktör Butch Vig ile yeni bir albüm üzerine çalışmaya başladılar. Albüm 1991 yılında piyasa çıktığında Michael Jackson’ın müzik listelerini kasıp kavuran albümü geri planda kalmıştı. Nevermind albümü, popüler kültürü tamamen değiştirecek kadar büyük bir başarı yakaladı. Albümde yer alan ve tüm zamanların en ikonik şarkısı kabul edilen “Smells Like Teen Spirit” müzik listelerinin zirvesine yerleşti.

Nevermind albümünde yer alan şarkıların büyük çoğunluğunu Kurt Cobain yazmıştı. Bu nedenle Cobain, kendi neslinin sözcüsü olarak kabul edildi.

nirvana

Nirvana üyelerinin tamamı eşcinsel hakları, homofobi ve cinsiyetçilik gibi konularda oldukça açık sözlüydü. Toplumun her kesimine yönelik kapsayıcı tavırları onların çok sevilmesine neden oldu. MTV, sürekli Smells Like Teen Spirit şarkısını yayınlıyordu. Şarkı adeta bir neslin marşı olmuştu. Bu şarkıyla Amerika’nın müzik listeleri alt üst olurken Nirvana altı hafta sürecek olan bir Avrupa turnesine başladı. Avrupa’nın pek çok ülkesinde birbirinden başarılı performanslar sergilediler. Nevermind albümü 1992 yılında Billboard 200 listesinin bir numarasına yükseldi. Aynı yıl Japonya, Hawaii ve Avusturalya turnesine çıktılar. Nirvana artık tüm dünyanın en popüler grubuydu. 1993 yılında üçüncü albümleri In Utero yayınlandı. Albüm yayınlanır yayınlanmaz müzik listelerine bir numaradan giriş yaptı. Nirvana, 1993 Eylül ayında üç ay sürecek Kuzey Amerika turnesine başladı. Fakat Kurt Cobain, konserlerden ve şovlardan artık çok sıkıldığını belli eden açıklamalar yapıyordu.  Nitekim bu dönemde pek çok kez fazla alkol tüketiminden hastaneye kaldırıldı. Nirvana’nın Amerika’daki son konseri 7 Ocak 1994 tarihinde Seattle Arena’da gerçekleşti. 1994 yılı Kurt Cobain için çok zor başlamıştı. Uyuşturucu ve alkol sorunları sebebiyle rehabilitasyon merkezinde kalmak zorunda kaldı.

nirvana

 

Polis raporlarında 5 Nisan günü Cobain’in kendisini av tüfeğiyle vurduğu belirtiliyordu. Kurt Cobain ardında bir intihar mektubu ve çokça çelişki bırakarak sadece 27 yaşındayken dünyadan göçmüştü. Öldükten sonra kredi kartının kullanılmış olması cinayet şüphelerini artırmaya başladı. Adli tıp raporlarına göre, kanında 1,52 mg eroin vardı. Bu ise bir insanın kendi iradesiyle alamayacağı yükseklikte bir dozdu. Ölümü intihar mıydı yoksa cinayet mi bugün dahi bilinmiyor.

Kurt Cobain’in ölümü müzik dünyasını yasa boğmuştu. Nirvana grubunun geri kalan üyeleri Cobain olmadan devam etmeme kararı aldı.

nirvana

Cobain’in ölümü sadece Nirvana grubunu dağıtmadı. Grunge müziğin popülaritesi de hızla düşmeye başladı. Nirvana’nın diğer iki üyesi yaşadıkları trajedinin şokunu atlattıktan sonra müzik kariyerlerine ayrı ayrı devam ettiler. Dave Grohl “Foo Fighters” isimli yeni bir grup kurdu. Hemen ardından Krist Novoselic’de Sweet 75 müzik grubunu kurdu.

Nirvana sadece 7 sene içinde müzik dünyasında yeni bir çığır açmıştı. Grup dağılalı 26 yıldan fazla bir süre oluyor. Ancak Nirvana’nın mirası hala yaşıyor. İşte alternatif rock müziğin ikonu ve efsanevi grubu hakkında muhtemelen bilmediğiniz 13 bilgi…

Okuduğu lisenin hademeliğini yapmak Cobain’i en çok etkileyen olaylardan biriydi. Smells Like Teen Spirits isimli şarkısının klibinde bir hademenin dans etmesi, bu olaya yapılmış gönderme olarak kabul ediliyor.

2. Dave Grohl’den önce Nirvana grubunun 5 ayrı davulcusu oldu.

Nirvana’nın daha önce tam 5 ayrı davulcusu olmuştu. Onlar için kalıcı bir davulcu bulmak işin en zor tarafıydı. Uzun bir davulcu arayışından sonra Buzz Osborne, Dave Grohl’u grup üyeleriyle tanıştırdı. Dave, Nirvana’ya resmi olarak katıldıktan sonra hiçbir şeye müdahale etmeyerek gruba uyum sağlamaya çalıştı. Onun gruba dahil olmasıyla Nirvana şöhret basamaklarını hızla tırmanmaya başladı.

Bleach, 1989 yılında grubun piyasa çıkardığı ilk albümdü. Albümde yer alan bütün şarkıların vokalini ve gitaristliğini Kurt Cobain yapmıştı. Bas gitarda ise Krist Novoselic vardı. Albümü kaydettiklerinde grubun karşısına 606,17 dolarlık bir fatura çıktı. Ancak bu faturayı ödeyecek paraları yoktu. Daha sonra grupta çalmaya başlayacak olan Jason Everman, Nirvana’nın imdadına yetişti. Everman bu albümde çalmamış olsa da faturayı ödediği için albüm kapağının arkasında gitarist olarak onun ismi yer aldı.

4. Kurt Cobain, kendisini televizyonda gördüğünde ilk annesini aradı.

Smells Like Teen Spirit’in müzik videosu 29 Eylül 1991 tarihinde MTV’nin 120 Minutes isimli programında yayınlandı. Cobain ilk kez yayınlanan kliplerini, New York’daki The Roger Smith Hotel’de izledi. Ardından annesini arayıp ona şunları söyledi: “Anne, ben artık varım.”

Kurt Cobain ve yönetmen Kevin Kerslake, Lithium’un müzik videosunun animasyon olmasını istiyorlardı. Animasyonda, ormanda bir evde yaşayan Prego isimli kızın hikayesi anlatılacaktı. Ancak animasyonun tamamlanması dört ay sürecekti. Yönetmen Kevin Kerslake, animasyon yerine Nirvana konserlerinin kolajından oluşan yeni bir müzik videosu hazırladı.

6. Nirvana grubunun ünlü şarkısı Polly, işkence ve tecavüze uğrayan bir kızın gerçek öyküsünü anlatıyor.

1987 yılında 14 yaşındaki Polly isimli bir kız çocuğu, Gerald Friend isimli bir kişi tarafından kaçırılır. Polly günlerce işkence ve tecavüze uğrar.  Küçük kız bir şekilde kaçmayı başardıktan sonra bu olay ülkede gündem olur. Kurt Cobain ise olaydan o kadar çok etkilenir ki Polly için bir şarkı yazmaya karar verir. Ünlü müzisyen Bob Dylan, şarkıyı dinledikten sonra Cobain’i kastederek “O çocuğun gerçek bir kalbi var” der.

7. Kurt Cobain, Bleach albümünün hitlerinden biri olan “About a Girl” isimli şarkıyı kız arkadaşı Tracy Marander için yazdı.

nirvana

Nirvana’nın Dave Grohl’dan önceki davulcularından Chad Channing, şarkıyı dinledikten sonra çok beğenerek Cobain’e şarkının ismini sordu. Hiçbir fikrinin olmadığını söyleyen Cobain, bir süre sonra sadece “bir kız hakkında” dedi. Böylece şarkının ismi belirlenmiş oldu. Tracy Marander, şarkının kendisine yazıldığını Cobain öldükten sonra öğrendi.

8. Nirvana’nın ilk teklisi, Hollandalı bir grup olan Shocking Blue’nun “Love Buzz” isimli şarkısının aranjmanıydı.

Shocking Blue’yu efsanevi şarkıları “venus” ile tanıyoruz. Grup “love buzz”u çıkardığında diğer şarkıları kadar başarı yakalayamadı. Yıllar sonra Nirvana bu şarkıyı tekrar yorumladı. Ancak onlar da istediği çıkışı yakalayamadı.

9. Teen Spirit isimli deodorant markası, Smells Like Teen Spirit şarkısına ismini verdi.

Nirvana’nın ikonik şarkısı Smells Like Teen Spirit’in ilginç bir hikayesi bulunuyor. Kurt Cobain, Bikini Kill üyesi Tobi Vail ile herkesten gizli aşk yaşıyordu. Tobi Vail, Teen Spirit isimli markanın karakteristik kokuya sahip bir deodorantını kullanıyordu. Bir gün arkadaşı Cobain’e Teen Spirit gibi kokuyorsun, Tobi ile ilişkinizi biliyorum yazılı bir not bıraktı. Teen Spirit isimli deodorant markası olduğunu dahi bilmeyen Cobain, arkadaşının notunu “Kokunda gençlik ruhu var” şeklinde yorumladı. Arkadaşının bu mesajı çok hoşuna gitmişti ve bu cümleyi yeni şarkısının ismi yaptı. 1991 yılında Smells Like Teen Spirit yayınlandığında, Teen Spirit’in satışlarında adeta patlama yaşandı.

10. Nirvana’nın “In Bloom” isimli şarkısının iki ayrı klibi bulunuyor.

nirvana

In Bloom’un ilk versiyonu Sub Pop tarafından 1990 yılında New York’ta çekildi. Ancak videonun bazı bölümlerinde açıkça görülen çekim hataları vardı. Bunun üzerine 1991 yılında yönetmenliğini Kevin Kerslake’in yaptığı ikinci bir müzik videosu çekildi. 1993 yılında İn Bloom’un yeni versiyonu MTV Müzik Ödülleri’nde En İyi Alternatif Video ödülünü kazandı.

11. İlk albümleri “Bleach” başlangıçta “Too Many Humans” ismiyle hazırlanmıştı.

nirvana

Nirvana ilk albüm çalışmasını “Too Many Humans” ismiyle hazırlamaya başlamıştı. Kurt Cobain, San Francisco’dayken “Bleach Your Works” yazan bir tabela gördü. Bu afiş madde bağımlılarına yönelik hazırlanmıştı. Seattle’a geri döndüğünde albümün ismi “Bleach” olarak değiştirildi.

12. Nirvana grubunun “Rape Me” şarkısı MTV tarafından sansüre uğradı.

nirvana

Kurt Cobain, 1992 yılında gerçekleşen MTV Müzik Ödülleri’nde yeni şarkısı “Rape Me”yi seslendirmek istedi. MTV, “Bana Tecavüt Et” anlamına gelen bu şarkının söylenmesini istemiyordu. Ödül gecesinde Rape Me’yi seslendirdikleri takdirde MTV’de hiçbir kliplerinin yayınlanmayacağı şeklinde bir uyarı aldılar. Daha sonra her iki taraf “Lithium” şarkısı üzerine uzlaştı. Ancak kanal Kurt Cobain’e güvenmiyordu. MTV tüm hazırlıklarını yapmıştı. Nirvana Rape Me’yi çalmaya başlarsa yayın kesilecekti. Neyse ki Cobain sahnede Lithium’u seslendirdi. Ancak bu şarkıya geçmeden önce Rape Me’nin küçük bir melodisi çalındı. Nirvana hem kendi isteğini hem de MTV’nin isteğini yerine getirmişti.

13. Scentless Apprentice şarkısının sözlerini Nirvana üyelerinden Dave Grohl yazdı.

nirvana

Dave Grohl, Nirvana’ya katıldığından beri şarkı yazıyordu. Hatta 1992 yılında “Late” takma adıyla “Pocketwatch” isimli bir albüm dahi yayınladı. Ancak Nirvana’nın şarkı yazarı Kurt Cobain’di. Bu nedenle Dave’in yazdıkları hep geri planda kaldı. Grup yeni bir şarkı üzerine çalışırken Dave kendine hâkim olamadı ve Scentless Apprentice’in gitar riff’ini grubun diğer üyelerine sundu. Kurt Cobain, ilk başta Dave’in şarkı sözlerini ve müziğin ritmini beğenmedi. Fakat arkadaşını kırmamak için bunu hiçbir zaman ona söylemedi. Dave’in hazırladığı gitar riff üzerinde biraz düzenleme yaptıktan sonra ortaya harika bir şarkı çıktı.

Kaynak: https://listelist.com/nirvana-hakkinda/