Natsuo Kirino “Grotesk”

Bayan Arıza tarafından 10 - Haziran - 2011 tarihinde yazıldı.

"Çıkış" adlı romanıyla hem dünyada hem de Türkiye’de büyük bir beğeni kazanan Japon yazar Natsou Kirino ikinci romanı "Grotesk" ile bir kez daha karşımızda. Yazar, "Çıkış" ile 1988 Japonya Gerilim Ödülü'nü, Soft Cheeks ile de Japonya'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Naoki Ödülü'nü kazandı. 1951 doğumlu olan Natsuo Kirino'nun birçok kitabı filmlere konu oldu.

Çıkış'ı da neredeyse bir solukta okumuş, 648 sayfayı iki gün gibi kısa bir sürede bitirmiştim. Neyse ki Grotesk'i de Türkçe'ye çevirdiler ve böylece kafamda dönen "bir sonraki Natsuo Kirino kitabı ne zaman dilimize çevrilir acaba?" sorularına da cevap oldu bu.

Grotesk, aynen birçok korku/gerilim edebiyatı gibi İthaki Yayınları'ndan, 664 sayfa, bu kez üç gün sürdü okumak. Bana kalsa 24 saat yerimden kalkmadan da okuyabilirdim ama iş-güç. Yine de haftada iki kitap okuyabilmemi sağladığı için İstanbul trafiğine çok şey borçluyum!

Bu da yine "Çıkış" kadar sürükleyici ama onun kadar korkutucu değil, en azından kan gövdeyi götürmüyor. Ama yarattığı karakterler müthiş, yazarın dili mükemmel ve kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Ayrıca kitap, Japon eğitim sistemi, aile kurumu, yaşam biçimleri hakkında da tiyolar veriyor.

Gelelim kitabın arka kapağında yazılanlara:

Tokyo’da fahişelik yapan Yuriko ve Kazue acımasız bir şekilde öldürülürler; ve bu ölümler hem katilin kimliğiyle ilgili soru işaretlerini hem de maktullerinin kimlikleriyle ve öldürülme biçimleriyle ilgili soru işaretlerini gün yüzüne çıkarır.

Kirino, klasik korku ve gerilim romanlarının ötesinde, hem bireyi hem de toplumu sertçe eleştirdiği Grotesk’te; güzellik ve zalimlik, cinsellik ve şiddet, çirkinlik ve hırs arasındaki çetrefil ilişkileri yetkin bir biçimde ele alıyor. Üstelik, ilk sayfadan son sayfaya kadar okuyucuyu diken üstünde tutmayı da başararak…

* “Sürükleyici… Zengin ve karmaşık bir anlatım. Alıştığımız cinayet romanlarından tamamıyla farklı bir kitaba hazır olun: Her şeyden ziyade bir Rus romanına benzeyen, uzun, yoğun tarzda yazılmış bir eser. Hirata kardeşler, Karamazof Kardeşler’in yakın kuzenleri gibi…”

The Independent

* “Muğlaklıktan ve tuhaf karakterlerden hoşlanan okuyucular bu gerilim romanını sevecek… Büyüleyici bir ihanet öyküsü…”

Publishers Weekly

* “[Kirino] toplumu incelerken neredeyse bir adli tıp uzmanı gibi davranıyor… Grotesk, kasvetli ve dehşetli, şiddet dolu ve moral bozucu, ama nihayetinde söyledikleri göz önüne alınınca muhteşem…”

New York Daily New