Mystic River

Bayan Arıza tarafından 8 - Şubat - 2012 tarihinde yazıldı.

Daha önce izlediğim ve uzun süre etkisinde kaldığım 2 Oscar'lı Mystic River, 13 Şubat'ta Cnbc-e'de saat 22.00'de yayınlanıyor arkadaşlar. Henüz izlemediyseniz bu kez fırsatı kaçırmayın. Sean Penn, Tim Robbins ve Kevin Bacon, oyunculuğunu yine konuşturuyor.

Şubat Cnbc-e dergide yer alan filme dair yazıyı sizlerle paylaşıyorum; spoiler içerir gibi görünse de film anlatılamayacak kadar etkileyici, senaryo müthiş, kurgu muhteşem.

***

Sean Devine, Jimmy Markum ve Dave Boyle, Jimmy'nin büyük kızı Katie'nin ölümünün ardından bir araya gelir. Jimmy intikam ister, Dave ise göze batmamak. Cinayeti araştıran dedektif Sean'ın bir görevi de Jimmy'nin öfkesini kontrol altında tutmaktır. ABD'nin seçkin polisiye yazarlarından Dennis Lehane'in romanından Brian Helgeland'in yazdığı senaryo, Boston'ın ihtiyatlı yaşamayı gerektiren semtlerinden Doğu Buckingham'da büyüyen üç arkadaşın hikâyesini anlatıyor.

Jimmy, Sean ve Dave, trajik bir olay hayatlarının akışını değiştirene kadar, sıradan bir çocukluk geçirmişler. 25 yıl sonra bir başka trajik olay nedeniyle bir araya geliyorlar. Jimmy'nin 19 yaşındaki kızı Katie hayatını kaybediyor. Sean, ortağıyla birlikte bu görünürde anlamsız cinayeti çözmeye çalışıyor ama Jimmy katili bizzat bulmak istiyor. Dave ise çocukken başına gelen olayın şokunu üzerinden atamamış. Üstelik, ölen kızı son gören de o.

Daha önceki üç filmiyle pek olumlu eleştiriler almayan yönetmen Clint Eastwood, Gizemli Nehir ile başarılı bir dönüş yapıyor. Onun yalın ve kontrollü yönetimi filmin övgü almasında pay sahibi ama aynı derecede önemli iki unsur daha var: Oyuncu kadrosu ve Lehane'in mükemmel romanı.

Mystic River, Boston ayrıntılarının ve karakterlerinin zenginliğiyle, son yılların en iyi polisiye romanlarından biri. Senarist Helgeland da ona sadık kalmış, ayrıca Lehane'in kitabındaki insan kaynaklı kötülüğü de muhafaza etmiş.

Ana karakterleri canlandıran oyuncunların üçü de kalburüstü oynlar oynuyor. Penn ile Robbins Oscar aldı, Bacon'a en nankör rol düştü. Dave'in karısı Celeste rolünde Marcia Gay Harden ile Jimmy'nin karısı Annabeth rolünde Laura Linney de zaten iyi yazılmış olan karakterlerini daha da inanılır hale getiriyor.

Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Sean Penn, Kevin Bacon, Tim Robbins, Laurence Fishburne
Yapım Yılı: 2003
Süre: 138 dakika

Kaynak: Cnbc-e Dergi (Şubat 2012)