MOR VE ÖTESİ (11 Haziran 2004 – Bronx)

Bayan Arıza tarafından 9 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

MOR VE ÖTESİ (11 Haziran 2004 – Bronx)

Mor ve Ötesi'ni 11 Haziran gecesi Taksim Bronx'ta izledim. Bu konser, yeni albüm çıktıktan sonra izlediğim ilk Mor ve Ötesi konseriydi. Ertesi gün şehir dışına çıktığımdan "Bush Gelme" konulu Göztepe Parkı'nı ıskaladım ama bir gece öncesi beni ziyadesiyle mutlu etti. Konser son albüm ağırlıklıydı ama diğer albümleri "Bırak Zaman Aksın", "Gül Kendine" ve elbette ki "Şehir" den de çaldılar.

Kuruldukları 1995 senesinden beri bilirim ve severim onları. İlk kurulduğunda Harun Tekin, Kerem Kabadayı, Derin Esmer ve Alper Tekin'den mütevellit olan Mor ve Ötesi aynı yılın Ağustos'unda stüdyoya girdi ve ilk demolarını çıkardılar. Albüm ise iki yeni şarkıyla beraber 1996'nın Ocak ayında Ada Müzik'ten çıktı. "Şehir" in piyasaya çıkışı ise yanılmıyorsam 1996 Haziran'ına rastlar. Albüm çıktıktan sonra  her konserlerinde de çaldıkları "Yalnız Şarkı" ya video çekildi ve Mor'larla tanışmam da bu klip sayesinde, Harun'u boynunda kravatıyla TV'de görmemle oldu. Sonrasında Harun ve Kerem ile yazıştık ve nihayetinde tanışma fırsatı bulduk.

Bundan sonra çeşitli konserler verdiler. Alper Tekin gruptan ayrıldı. Sonra Burak Güven gruba geldi. 1998 yılından sonra ise ağırlıklı olarak Harbiye'deki Captain Hook Bar'da çalmaya başladılar. Aynı yılın sonunda ise Derin Esmer gruptan ayrıldı. Yerine Kerem Özyeğen geldi. Böylece bugünkü Mor ve Ötesi kadrosu oluştu.

"Şehir" den sonraki ikinci albümleri "Bırak Zaman Aksın" 1999'un Mart'ında çıktı. Şehir'e göre teknik açıdan elbette daha iyi bir albümdü. Ayrıca, ikinci albümleri hâlâ en sevdiğim Mor ve Ötesi albümü olma özelliğini korumakta. Son albüm bile bunu değiştiremedi. İkinci albümlere takmış olabilir miyim diye düşünmekteyim. Zira, Radiohead'den "The Bends" tadında bir albüm bekliyorum umutla;) 

Sanıyorum bir çok insanın zihninde Mor ve Ötesi adı daha çok ikinci albümden sonra oluştu. Konserler tam gaz devam ederken, Peyote'nin abonesi oldum sayelerinde. 2000 yılında Ada Müzik'in konser salonunda Nükleer Karşıtı bir kampanyada bir araya geldik. Tam düşündüklerim gibiydi. Hem yetenekliydiler, hem de akıllı. Uyumuyorlardı, samimilerdi, farkındalardı, üçüncü gözleri de açıktı. 

Babylon'da verdikleri bi konserde ilk kez "Uyan" ı dinleme şansına eriştim. Finalinde çalmışlardı bu şarkıyı. Nihayetinde "Uyan" son albüm "Dünya Yalan Söylüyor" un son şarkısı olarak albümde yerini aldı. Ayrıca 11 Haziran 2004 gecesi "Uyan" ı da çaldılar.

Bülent Ortaçgil için hazırlanan tribute albümde "Sen Varsın" la yer aldılar. H2000'de ki performansları görmeğe değerdi. Placebo'nun ik konserinde de ön grup idiler.

Üçüncü albüm "Gül Kendine" -yine- Ada Müzik'ten çıktı.  Konserler tam gaz devam ederken BarışaRock'ta da buluştuk Mor'larla.

Aslında ben Cuma akşamından bahsedecektim sadece;)

Bronx oldukça doluydu o akşam. Böyle konserler için yeterli bir mekân. Ses düzeni de yüksek olmasının dışında (:D) fena değildi. Sahneye ulaşamadım bile, ikinci, üçüncü sırada filandım. Her şarkıya eşlik etmekten sesim kısıldı;)

Yıllardır Mor ve Ötesi'nin tüm konserlerine gitmeye çalıştım. Tüm albümlerini defalarca dinledim ve çok sevdim. Her defasında bıkmadan usanmadan diyorum ki Türkiye'de Hakan Kurşun'la beraber en sevdiğim müzisyen onlar. Her Mor ve Ötesi konseri sonrası "tamam" diyorum, "işte bu".

Konser çok güzeldi efem. Bundan sonra da bugüne dek olduğu gibi nerde çalarlarsa orada hazır ve nazır olacağım.

Setlist şöyleydi (sırasız): Beyaz, Yalnız Şarkı, Cambaz, Yardım Et, Daha Mutlu Olamam, Ne, Gül Kendine, Sevda Çiçeği, Son Deneme, Mucize, 23, son albümde sevdiğim şarkılardan Az Çok ve Serseri (ahh devrimim benim;p) ilk aklıma gelenler. İki de cover çaldılar.

Bundan sonraki albümlerinde başarılar diliyorum Mor'larıma ama ikinci albüm takıntımın önüne geçemiyorum;)