Manchester by the Sea

Bayan Arıza tarafından 28 - Şubat - 2017 tarihinde yazıldı.

Gerçek olmayan kurgu bir hikayeyi gerçekmiş gibi hissettirdiği için filmin yönetmeni aynı zamanda da senaristi olan Kenneth Lonergan'a sonsuz teşekkürler. Ve sevgili başroldeki Casey Affleck oyunculuğuyla tavan yapmış durumda, resmen "Lee Chandler" olmuş. Müthiş bir oyunculuk sergilemiş ve bu yılın Oscar'ını da aldı götürdü Casey Affleck. Adam adeta rolü yaşamış.

Film uzun, görüntüler güzel, özellikle karla kaplı soğuk kuzey Amerika görüntüleri içinizi aksine ısıtıyor. Massachusetts bölgesi Kanada sınırına yakın olduğundan oradaki yerleşim, doğa güzellikleri sizi büyülüyor. Maine, Vermont, Michigan gibi bölgelerdeki görüntüler hep göze hitap ediyor doğrusu. Fargo'da da aynısı olmuştu.

2016 yılının en iyi 10 filminden biri olarak seçilmesine şaşmamak gerek. Şahsen benim de bugüne dek izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. "Yaşamın Kıyısında" diye çevirmişler filmin adını, sade, gösterişten uzak, şaheser bir başyapıt niteliğinde. Anlatım yalın, görüntüler sade ve güzel, kartpostal havasında akıp gidiyor.

Yazan ve yönetenin aynı insan olduğu filmler sanırım -yönetmenin kafasında yarattığı sahneden çok emin oluşundan dolayı- hep güzel oluyor.

Casey Affleck başrolde (Lee Chandler), Michelle Williams (Randi Chandler) boşandığı eşini oynuyor. Kyle Chandler (Joe Chandler), Lee'nin abisi rolünde; genç oyuncu Lucas Hedges ise Lee'nin yeğeni, Joe'nun oğlu Patrick'i oynuyor.

Konusuna gelelim;
Lee Chandler, sıhhi tesisat, elektrik, kapıcılık gibi sıradan işler yaparak, tek göz bir evde yalnız başına yaşayan bir adamdır. Doğup büyüdüğü ama uzun zamandır uğramadığı kentten bir gün acil bir telefon alır. Kalp hastası abisi hastaneye kaldırılmıştır ve durum ciddidir. Lee kafasında endişeler ve soru işaretleri ile yola koyulur. Hastanede alacağı haberle de birlikte hayatı değişecektir.

Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu New York Çeteleri filminin de senaristi olan Kenneth Lonergan üstlenirken oyuncu kadrosunda başrolü Casey Affleck sırtlıyor. Kadroda kendisine Michelle Williams, Kyle Chandler, Gretchen Mol ve Lucas Hedges gibi önemli isimler eşlik ediyor.

Film galasını 23 Ocak 2016'da Sundance Film Festivali'nde yaptı. 18 Kasım 2016'da sınırlı yayınına başlanılan filmin genel gösterimi 16 Aralık 2016'da başladı. Film Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016'nın en iyi 10 filminden biri olarak seçildi ve 89. Akademi Ödülleri'nde elde ettiği 6 adaylıktan En İyi Özgün Senaryo ve Casey Affleck'in oyunculuğuyla En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı. 74. Altın Küre Ödülleri'nde beş adaylık elde ederek bunlardan sadece Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri'nde 6 adaylık elde etti.

Bol ödüllü film, ama ödülleri de hak eden bir film. Son haftada izlediğim filmleri sıralayacak olursam, ilk sırada Manchester by the Sea, ardından Lion ve 3. sırada La La Land gelir.

Filmi mutlaka izlenecek filmler listenize alın, hiç pişman olmazsınız.

1 Cevap bulunuyor.

  1. Halil Şimşek dedi ki:

    Faydalı bilgilerin olduğu güzel bir site.