Kaos iyidir, geliştirir

Bayan Arıza tarafından 1 - Kasım - 2013 tarihinde yazıldı.

Behzat Ç. Ankara Yanıyor, kara filmler kategorisinde kült olmaya aday bir yapım olarak vizyona giriyor

Ankara Yanıyor, kara filmler kategorisinde kült olmaya aday bir yapım olarak vizyona giriyor. Film, başından sonuna sürükleyici aksiyonu, yüksek espiri dozu ve ‘Haziran İsyanı’na da değinen politik vurgularıyla vizyona damgasını vuracağa benziyor. Filmde geçen “Kaos iyidir. Geliştirir”, “Çatışmıyorlar direniyorlar” repliklerinin dilden dile yayılacağını şimdiden kestirmek mümkün.

Türker İnanoğlu Maslak Show Center’da (TİM) önceki gün galası yapılan Emrah Serbes’in aynı isimli romanından esinlenerek hazırlanan Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinin ikinci sinema filmi Behzat Ç. Ankara Yanıyor, izleyicilerden tam not aldı. Filmin gösterimi sırasında zaman zaman kahkahaya boğulan izleyici, Gezi direnişine gönderme yapılan bölümleri ise heyecanla karşıladı. Başından sonuna kadar yüksek ritmiyle dikkat çeken film sona erdiğinde jenerik bitene kadar kimse salondan ayrılmadı. Seyirciler film ekibinin bulunduğu bölüme dönüp dakikalarca alkış tuttu.

Erdal Beşikçioğlu, Komser Behzat rolünde yine yıldızlaşırken, Nejat İşler kara film kurgularında değişmez anti kahraman karakterini kusursuz canlandırıyor. Harun rolünü canlandıran Fatih Artman, iyi hazırlanmış senaryoda rolünün gereği olan “Çok rüşvet veriyorlar”,”Rustur o Rus” gibi espirileri doğallıkla canlandırarak izleyicileri kahkahaya boğuyor. Behzat Ç’nin fenomeni Akbaba (İsmet Arif Karasu) ise özellikle narkotik şubesine geçişinin anlatııldığı bölümdeki mimikleriyle Harun’u kıskandıracak şekilde filmin en komik sahnesine imza atıyor. Diziden tanıdığımız oyuncular dışında ekibe bu filmde dahil olan Sadi Celil Cengiz ve Sanem Çelik de oyunculuklarıyla izleyiciye yabancılık çektirmiyor.

Behzat Ç. Ankara Yanıyor, dizinin tutkunu, sansürün nispeten daha az olduğu bir ortamda beklentisi yükselen izleyicilerden de serinin ilk sinema filmi Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm’den beklediğini bulamayanlardan da tam not alıyor.

Kaynak: Birgün