James Thompson “Kar Melekleri”

Bayan Arıza tarafından 23 - Ağustos - 2011 tarihinde yazıldı.

İnanılmaz yoğun bir iş temposu içinde olmama rağmen İstanbul trafiği sayesinde yeni bir kitap daha bitirdim, iki gün sürdü bu kez, sadece yolda okuyabildiğim için, evde de okuyunca bir günde bitiyor çoğu zaman.

Efenim kitabın adı Kar Melekleri. Orjinal adı Snow Angels. Bendeki 2.baskısı, Temmuz 2011. Yazar James Thompson, çeviren Barış Satılmış. 300 sayfa.

Kitabın kapağına vuruldum önce, sonra konusunu okuyunca resmen çarpıldım ve bu türü çok seven bir okur olarak hemen aldım kitabı.

Hikâye Finlandiya'nın eksi kırk derecesinde geçiyor adeta, okurken hem öykünün dehşetinden ürküyor insan, adeta soğuğu da hissediyor. Son derece sürükleyici, Finlandiya'nın coğrafyasını ve insanların yalnızlığını da anlatıyor bir yandan, orada kışlar korkunç geçiyor olmalı.

Son günlerde de İzlanda, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka filmleri bulup izliyorum, hem dillerini çok seviyorum, hem de doğalarını. İskandinavya bir başka dünya.

Gelelim kitaba, yirmi farklı dile çevrilmiş, "Edgar Allen Poe En İyi İlk Roman ödülü" adayı James Thompson'un ilk eseri.

Dedektif Vaara, daha önce hiç karşılaşmadığı kadar vahşi bir cinayetle yüz yüze. Geçmişiyle lekelenen bu soruşturmada, suçluyu arayan Vaara'nın zihninin labirentinde kaybolacaksınız.

O kadar kötü mü?

Sadece biraz bekle ve kendini hazırla.

Kolları başının üzerinde kırk beş derece yukarıda duruyor. Bacakları ayrık ve kardaki izler, katil ona saldırdığında boğuştuğunu gösteriyor. Silah ya da kurbanın elbiseleri gibi deliller tespit edilemedi. Hiçbir şey yok. Kurban kesilmiş. Yüzü parçalanmış ama onu tanıyorum. Bu aktris Sufia Elmi. Karnına neekerihuora, zenci .rospu, kelimeleri kazınmış. Yarım litrelik bir LapinKulta bira şişesi, boyun kısmından kırılmış, kırık ucu önde olmak üzere, keserek ve döndürerek kurbanın v.jinasına sokulmuş. Kırılmış şişeden kalma başka cam parçası yok. Kurban, alnında çürük bırakan keskin olmayan bir cisimle darbe almış. Muhtemelen bir marangoz çekici.

Gözleri oyulmuş, belki de kırılmış şişeyle. Sağ göğsünden yüzeysel bir deri parçası, yaklaşık olarak yedi santime dokuz santimlik bir parça kesilmiş ve hemen sol omzunun yanına atılmış. Alt karın bölgesinde uzun, derin bir kesik var. Boğazı kesilmiş. Düzgün kesikler, katilin bira şişesi değil keskin bir silah kullandığını gösteriyor, bu yaraları bira şişesi yapmış olamaz.

Burada çok fazla nefret var, diyorum. Kafasını sallayarak sözlerimi onaylıyor. Çok fazla nefret.

Bunlar da kitap hakkında söylenenler:

Harika bir kitap. Daha ilk sayfadan, romanın yeni ve farklı dünyası beni büyüledi. James Thompson Kar Melekleri'nde ustaca bir iş çıkarmış.
-Michael Connely (New York Times Bestseller, Korkuluk adlı kitabın yazarı)

Gerilim dolu ve büyüleyici! Thompson, esrarlı eylemlerin öyküsüyle sonu olmayan kış gecelerinin ortasında bizi ürpertiyor ve aralık ayında Finlandiya'nın ne kadar ölümcül olabileceğini gösteriyor.
-Lisa Gardner (New York Times Bestseller, Komşu adlı kitabın yazarı)

Dedektif Kari Vaara'nın hitabı, tehlikeli ve insani olduğu kadar kısa ve öz, dünyası soğuk ve çorak fakat aynı zamanda merak uyandırıcı bir biçimde egzotik, hikayesi süratli ve vahşi ama gene de kaygısız bir sakinlikle anlatılmış.
– Peter Høeg ( Smillas Sense of Snow adlı kitabın yazarı)

Kar melekleri, daimi karanlığı ve yükselen alkolizmiyle Fin kışı zemininde resmedilmiş, Amerikan tipi bir gizem. Burası, insanların içindeki kötülüğü ortaya çıkarıyor. Roman, Michale Chabo'nun TheY iddish Policeman's Union adlı eserini hatırlatıyor. Olaylara hızlı bir biçimde giriliyor ve motifler evrensel. Bu kabusvari öyküyü ancak bir barmen bu kadar iyi anlatabilirdi.
-Michael Simon (The Last Jew Standing adlı romanın yazarı)

James Thompson, Kar Melekleri'yle cinayet romanlarına taze bir kutup soluğu getirmiş. Tek üzüntüm, bir sonraki kitabı üşüyerek bekleyecek olmam.
-Tim Dorsey (Gator A-Go-Go adlı kitabın yazarı)

Kar Melekleri bir kara polisiye. Thompsonbizi yabancı ve müphem derecede egzotik bir dünyaya sokarken baş karakter VaaraSpade, Marlowe, Hammer ve Archerı anımsatarak bizde sıcak bir tanışıklık hissi uyandırıyor.
-LouManfredo (RizzosWar adlı kitabın yazarı)