İsimsiz Bir Sürücü “Drive”

Bayan Arıza tarafından 15 - Eylül - 2012 tarihinde yazıldı.

Nicolas Winding Refn'e Cannes Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülü kazandıran Drive/Sürücü, geçen yılın en iyi filmlerinden biri.

Geçen yıl kimi filmler ödüle boğulurken Shame/Utanç, We Need To Talk About Kevin/Kevin Hakkında Konuşmalıyız ve Drive/Sürücü biraz kıyıda kaldı. Sürücü'nün Danimarkalı yönetmeni Nicolas Winding Refn'in Cannes'da aldığı "En İyi Yönetmen" ödülü hariç.

Gerçi yönetmen, senarist Hossein Amini ve filmin adını aldığı sürücüyü oynayan Ryan Gosling hayli ödüle aday gösterildi ama, aralarında en kârlı çıkan, Akademi'nin onu sevmediğini söyleyen Albert Brooks oldu. Filmin kötü adamlarının en kötüsünde meslek hayatının en iyi performansını sunan aktör, ondan esirgenen adaylıkları, çeşitli eleştirmen gruplarından aldığı "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülleri ve Altın Küre adaylığıyla telafi etti.

Filmin kahramanı olan isimsiz sürücü, gündüzleri film setinde çalışır, geceleri de soyguncuları kaçıran arabaları kullanır. Clint Eastwood'un İsimsiz Adam'ı gibi isimsizdir, çok az konuşur, hep aynı kılıkta dolaşır. Filmin başında komşusu sorunca, "Araba kullanırım" der sadece. İlgi duyduğu komşusunun küçük bir oğlu vardır, kocası ise hapistedir. Sürücünün hocası (Breaking Bad'den Bryan Cranston), onu sever ama yine de kendi çıkarına uyacak şekilde kullanmak ister. Refn'in üslubu da, Los Angeles atmosferi de biraz Michael Mann'ınkini hatırlatıyor.

Kaynak: Cnbc-e Dergi Film Eki (Eylül 2012)