Indie

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

INDIE ve sanırım her şey karışıyor…

Indie= independent kelimesinin kısaltımışı olan ve bağımsız küçük grupların yaptığı müziği anlatan ve the smiths ve joy division kaynaklı müzik türü.

Konuya tabiî ki de 2001 yılından gireceğim, hem de hiç çekinmeden. Düşününce daha çok hak veriyorum bu seneden girmeye.

90lar bittiğinde grunge etkisini yitirmiş, brit pop sönmüş ve pop yükselişe geçmişti ki Allah'tan The Strokes “is this it”i yaptı. Hoş bu konuda insanlar her bir şeyi The Strokes‘a bağlamamı eleştirebilirler ama o albüm olmasaydı 2000'lerdeki yükselen müzik ve şu an krallığını süren INDIE bu noktaya gelir miydi orasını bilemiyorum. Ama bu kadar cafcaflı olmazdı herhalde ve su an electro rock yapan grupların tipleri bu kadar alternatif veya garaj durur muydu dersiniz!

Neyse hadi diyelim delinin biri kuyuya bir taş attı. peki her şey neden bu andan itibaren başladı?! The White Stripes ‘i bile bundan sonra eller üstünde tutmaya başladıysa müzik piyasası alameti farikalık bir şey olmuş demektir. Hoş, su noktadan o vakte gidersek yavaş yavaş internetin hayatımıza girmesinin rolü yadsınamaz.

2000lerin ortalarında olayın tamamen internet yardımıyla coşması ve bu müzik olayının alıp basını gitmesinden anlaşıldı. Hatta daha 2004 yılında büyük bir patlamanın sinyalleri fazlasıyla belliydi. O zamanlar bu kadar populer olmayan ama su an en buyukler arasında sayılan Arcade Fire veya hit dolu olan, sakin albüm kapağıyla Bloc Party ve benzerleri… Az bilinen yeniden kıymete biniyordu. 80ler etkili synthesizerlar, 90ların lo-fi akustikleri baş tacımız olmaya başlamıştı. Elliott Smith‘i kac kişi biliyordu acaba??? İsmi belli olmayan bir ton grup ve sarkıcı nasıl ve nerden edinileceği bilinmeyen albümleriyle fazlasıyla olayı tetikledir. 2005 e gelindiğinde ise artık olay raydan çıkmıştı. Arctic Monkeys internette ünlenip, mp3leri indirilmesine rağmen ölmek üzere olan CD devrinin en çok satanları arasına girmişti…

Su an 2007 ve 3–5 sene önce küçük çapta olup kaliteli isler yapan grupları herkes biliyor ve o gruplar su an çoğu insana göre 80ler ya da 90larda iş yapmış belli baslı gruplardan çok daha önemli. her 10 yılın bir kimliği ve bir karakteri var.

Doksanlar bariz GRUNGE 'dı ve BRIT-POP kokuyordu. Ama 2000ler için tek bir yakıştırma yapacağım: INDIE. Hayır şöyle düşünelim; Interpol 'ün ilk çıktığındaki halini düşünürseniz, gayet iyi müzik yapan ve hazine değerinde keşfedilmeyi bekleyen bir gruptu ki, su an Interpol ‘ü bilmeyen var mı bilmiyorum?!!

Ha bu gidişat hayatımızı resmen etkiledi. Hiper-süper değişik bir evre başladı. Rengarenk 90lar kokan ayakkabılar, kocaman retro gözlükler, değişik fontlarla yazılmış ve illüstrasyondan güzelce ağzının payını almış gökkuşağı tişörtler… en ironik olan şey ise günde bitmeyen bir şekilde grup keşfetmeniz ve arkadaşlarla mp3 playerlarda şarkılara bakarken kimsenin birbirinin dinlediği grubu tanımaması (tamam bu durum biraz fazla INDIE oldu:p). Ha bu müzik türü baslarda akustiği bol melankolikti ki, giderek silkindi ve bir parçasını örgü süveterinin içinde kalın kitaplar okumaya bırakırken bir kısmını ise skinny kotlar giyip, rengârenk ayakkabılarla caka satıp sürtüp, diskolarda terlemeye bıraktı.

Su an dinlediğimiz her şey INDIE ve popüler olan her şey çöpe gidiyor (Tabiî ki de 80lerin INDIE'siyle ne kadar alakalı tartışılır). İsterseniz bir odada ne varsa onlarla kaydetmiş olan HOT CHIP'i dinleyin, isterseniz KAREN O‘yu da andırdığı için THE LONG BLONDES… İster elektro alt yapılı, ister rock, ister su an olduğu gibi kategorisiz bir suru grubun yaptığı gibi buram buram İngiltere kokan yağmur sonrası ev partisi playlisti olan eğlenceli şarkıları… INDIE su an herkesin dinlediği ama popüler olanı dışlayan tek müzik turu.

Ha yazıyı yazarken neler dinledim onları da paylaşıp konuyu kapatayım.

Spoon – My Little Japanese Cigarette Case
Electrelane – After The Call
The Little Ones – Oh, MJ!
Good Shoes – Morden
Maccabees – X-Ray
The Young Knives – Mystic Energy
Klaxons – Golden Skans
White Rose Movement – London's Mine
Ratatat – Kennedy
Lcd Soundsystem – North American Scum
Justice – Phantom
!!! – Heart of Hearts
The Rakes – We Dance Together
SHITDISCO – 3D Sex Show
Good Shoes – All In My Head

Ozan (30 Agustos 2007)