Herbie Hancock

Bayan Arıza tarafından 16 - Şubat - 2012 tarihinde yazıldı.

Cazdan çok anladığım söylenemez. Anlamaktan ziyade caz etiketli parçalar keyifli gelmez genellikle. Çok caz albümü dinlemişliğim ve çok fazla caz konserine gitmişliğim de yok. Gittiğim en güzel caz konseri e.s.t.'nindi yani İsveç'li Esbjörn Svensson Trio'nun İş Sanat'ta vermiş olduğu konserdi. Magnus Öström hayranı olduğumdan bu konser bana ekstra güzel gelmişti doğrusu. Maalesef Esbjörn Svensson'ı dalış sırasında kaybettik 14 Haziran 2008'de. Bu vesileyle kendisini rahmetle anıyor ve "toprağı bol olsun" diyorum.

Fakat ben size başka birinden bahsedeceğim. Kendisi 1940 doğumlu müthiş yaratıcı, muhteşem bir caz piyanisti ve bestecisi olan Herbie Hancock.

Herbert Jeffrey "Herbie" Hancock'un müziği, tırnak içinde diğer caz kategorisindeki müzisyenlerden çok farklı geliyor bana. Giriş cümlemde söylemiş olduğum gibi, cazdan pek anlamam, hele hele klasik caza tahammül edemem; Hancock'un müziği gibi daha bağımsız kulvarda hareket eden adamların müziğini severim. Acid caz da gayet keyif verir.

Hancock'un müziğine tek kelimeyle tapıyorum. Müziğinin içinde funk, soul, blues, fusion ve rock gibi elementleri barındırıyor ve her daim klasiğin dışına çıkmayı başaran daha armonik bir yapıya sahip.

1962 yılında ilk albümü Takin Off'u çıkardı ve o zamandan bu zamana dek 12’si Grammy olmak üzere sayısız ödülün sahibi oldu. Ayrıca 2008 yılında, 43 yıldır hiçbir caz albümünün almaya hak kazanamadığı "En İyi Albüm" kategorisinde Grammy Ödülü’nü alarak bir ilke imza attı ve aynı yıl “En İyi Çağdaş Caz Albümü”nün de sahibi oldu.

Henüz bu müthiş müzisyenin müziğiyle tanışmadıysanız hemen 1973 tarihli "Head Hunters" albümüyle başlayın ve kulaklarınızın pasını silmeye hazırlanın.