Heavenly Creatures

Bayan Arıza tarafından 10 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

HEAVENLY CREATURES

"Uzun bir süre etkisinden kurtulamadığım film"

Heavenly Creatures, gerçek bir öyküden sinemaya uyarlanmış bir film. Yıllar önce Cnbc-e'de izlediğim film beni tek kelime ile derinden yaraladı. Beni en çok etkileyen ise bu öykünün gerçek olmasıydı.

1954 yılında Yeni Zelanda'da yaşanmış bir gerçek hikâyeden yola çıkarak yapılan Heavenly Creatures (Cennet Yaratıkları) isimli şaheser filmde Titanic'ten tanıdığımız Kate Winslet ile oyunculuğuna hasta olduğum Melanie Lynsky başrolde yer alıyorlar.

Film 1994'de çekilmiş. Yönetmen ise Peter Jackson (Yüzüklerin Efendisi'nden hemen hatırlayacaksınız). Senaryo ise Frances Walsh ve yine Peter Jackson (evet, senaryoda da yine beraberler). 

Venedik Film Festivali'nde yönetmen Peter Jackson'a Gümüş Aslan kazandırmış ödüllü bir film. Dedim ya gerçek bir öyküden yola çıkılarak çekilmiş diye; bu film Yeni Zelanda tarihinin en ünlü skandalını anlatıyor.

Pauline Parker (Melanie Lynsky) ve Juliet Home (Kate Winslet) birbirlerine sıkı sıkıya bağlı iki dosttur. Hayal dünyasına daldıkça gerçek dünyayla ve gerçeklikle ilişkilerini kaybeden bu iki kız Borovnia adını verdikleri bir fantezi ülkesi yaratırlar. Krallar, kraliçeler, prensler ve prenseslerle dolu bu hayal dünyasında gitgide kaybolduklarını fark eden aileleri görüşmelerini yasaklamaya çalışır. Ama olaylar gitgide büyür ve kızları hiçkimse ve hiçbir kuvvet ayırmayı başaramaz. Ancak tüm bu çabalar sonu cinayete kadar varan korkunç olaylar zincirinin başlangıcı olacaktır.