Gezi Parkı’nda Kandil hazırlıkları

Bayan Arıza tarafından 5 - Haziran - 2013 tarihinde yazıldı.

Taksim Gezi Parkı’ndaki inşaat çalışmalarına karşı protestolarla başlayan gösteriler 9. güne girerken, bu geceki Miraç Kandili için de direnişin merkezi haline gelen Gezi Parkı’nda bir hazırlık var.

Saat 21:00’de Kur’an okunacak, Kandil simidi dağıtılacak.

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçlık alanın, buraya tarihi Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi inşa edilmesi için kaldırılmasına yönelik inşaat çalışmalarına karşı direnişle başlayan gösteriler 9. güne girerken, bu geceki Miraç Kandili için de direnişin merkezi haline gelen Gezi Parkı’nda bir hazırlık var.


Dün sosyal medya üzerinde paylaşılan bazı mesajların Gezi Parkı eylemlerine göndermede bulunarak Miraç Kandili’ni hatırlatması üzerine; hem olası provokasyonları önlemek, hem de park alanında 9 gündür mücadele eden her kesim ve inançtan insanın ortaklığını vurgulamak için uyarılar ve Miraç Kandili’ne yönelik hazırlıklar yapılıyor.

“Mülk Allahındır” sloganlarıyla ilk günden itibaren eylemlere ve Gezi Park’taki nöbet bekleyişine katılan ‘Anti Kapitalist Müslümanlar’ da Miraç Kandili için inananları direniş alanına çağırdı.

Dün gece Gezi Park’ta toplanarak eğlenceler düzenleyen kalabalıktaki ‘fısıltı gazetesi’yle yaygın olarak dolaşan, “Yarın Miraç Kandili, daha dikkatli oluyoruz; miting alanında içki içmiyoruz” uyarıları, el ilanları ve ağaçlara yapıştırılan bazı duyurularla da desteklendi.
Yazar İhsan Eliaçık da Twitter hesabı üzerinden, Miraç Kandili nedeniyle alanda Yasin suresi okuyup dua edeceklerini duyurdu. İhsan Eliaçık’ın bazı tweetleri şöyle: “Alanda polis yok, hükümet yok, böyle olunca huzur var… Herkes coşkulu, saygılı, bedava aş, ekmek, su… Türkiye böyle bir şey görmedi.” “Cuma günü Taksim’de Cuma namazı da kılabiliriz. Taksim Platformu’nun kararına göre hareket edeceğiz. Miraç kandilini de onlar söyledi.” “Taksim+Gezi parkı+Civarlar ucsuz bucaksız bir kalabalık vardı. Kaç kişi eder bu alan feleğim şaştı.”
“Çarşı gurubu da Taksimdeki Miraç programına gelecek, neler üretecekler merak ediyorum.”

Kaynak: Milliyet/Radikal