Geçmiş zaman olur ki: 24 Temmuz 2008

Bayan Arıza tarafından 21 - Mart - 2011 tarihinde yazıldı.

The Smashing Pumkins – Siamese Dream

Bir grunge sever olarak bugünün albümünü "Siamese Dream" seçtim. Çünkü Smashing Pumkins'in ilk aldığım albümüdür, hatta kaseti diyelim:) Sene 1995 çünkü. CD'ler henüz çok yaygın değil.

The Smashing Pumpkins için kurulduğu yıla yani 1988'e ve Chicago'ya gidelim. Billy Corgan, James iha, D'arcy'nin, O'nun yerine gruba giren Melissa Auf der vb. çok sevdiğim şahsiyeti içinde barındıran bir gruptur kendileri.

Kendilerini geçen yıl en önden izleme şansı da yakaladım. Benim gibi grunge kuşağını baştan sona yaşamış ve naçizane de sindirmiş bir insan olarak çok mühim bir gruptur Smashing Pumpkins.

Billy Corgan ziyadesiyle yetenekli bir insandır. Pembe dizileri aratmayacak bir durum da olmuştur ki Courtney Love'ın Cobain'le tanıştığı sırada Billy Corgan'la nişanlı olması gibi. Ayrıca emektar basçıları şutlanmış ve Hole'dan bildiğimiz Melissa Auf Der geçmiştir gruba. Kurulduğu yıldan bugüne dek hep birlikte birbirinden güzel albümlere imza atmışlardır.

"Sieamese Dream", bir vakitler her bir şarkısını marş mertebesinde dinlediğim bir albümdü -ki hâlâ çok seviyorum, grunge döneminde patlamış olan albümler hep iyi albümlerdi ve öyle de kalacaklar benim için. Double albüm olan "Mellon Collie and the Infinite Sadness" tek kelimeyle şaheserdir. "Adore" da fena bir albüm değil elbette.

2000 senesinde dağıldı bunlar. Billy, Zwan'ı kurdu. Bence Smashing Pumpkins'in daha yumuşak başlısıydı Zwan'ın albümü. Neyse ki grup tekrar bir araya geldi ve 2007 yılında Zeitgeist böylece çıkmış oldu.

Grup elemanları:
Jimmy Chamberlin
Billy Corgan
D'Arcy
James Iha
Matt Walker
Melissa Auf Der Maur
Dennis Flemion

Albümleri:
1991- Gish
1993- Siamese Dream
1995- Mellon Collie and the Infinite Sadness
1998- Adore 2000- MACHINA/The Machines of God
2007- Zeitgeist

* Bayan Arıza *