Geçmiş zaman olur ki: 11 Nisan 2008

Bayan Arıza tarafından 6 - Mart - 2011 tarihinde yazıldı.

Doksanlı yıllarda bizim dönemin Woodstock'ları sayılan İTÜ rock festivalleri yapılırdı ve finalleri kırıp gittiğim bile olmuştu. Replikas'ı, Mor'ları, Nekropsi'yi, Gökhan'ın grubu Dark Light'ı, Kargo'yu, Pis 7'li'yi, Siya Siya Band'i, Crunch'ı, Asafated'ı, False in Truth'u, Siddatha'yi, şimdi var olan – olmayan yüzlerce grubu ilk kez o festivallerde ve ilk kez sahneye çıktıkları zaman izledim.

Festivaller bir hafta sürerdi, önce piknik yapardık çimenlerde, herkes evinden bir şey getirirdi, o leziz paylaşımdan sonra takılır ve aklımıza ne eserse onu yapardık, hiç tavizsiz dört yıl boyunca hepsine gittim. Hatta 1996'da yapılan (Replikas, Too much, Nekropsi filan da var) festivalin afişi evimin duvarında asılı.

Kazım Koyuncu'nun boynuna da orada atladım. o kadar çok anım var ki, kaç cilt kitap olur kimbilir.

Müthiş günlerdi. Grunge'in popüler olduğu yıllardı. Çamurun içinde pogo yapardık, deli gibi grunge ve punk dinlerdik. En mutlu olduğum yıllardı 90'lar.

Şimdi facebook'ta İTÜ rock festivalinin flyer'ini gordum. Aradan 10-12 yıl geçti, ben yine gitmek istiyorum. Ruh aynı olmaz, olamaz. İnternetin olmadığı, Metallica'nın "and justice for all" albümü için Besiktaş'taki kasetçi abinin kapısında yattığım günlerden sonra şimdiki festivaller nasıl geçer bilemiyorum ama yine de gitmek istiyorum. 16 nisan'da başlıyormuş. Dışarıdan giriş mümkündür umarım.

Festival hakkında resmi açıklama;

14 Nisan – 18 Nisan tarihleri arasında İTÜ Maslak Kampüsü'nde gerçekleşecek olan 10.İstanbul Rock Festivali'nde sahne alacak gruplar belli oldu. İTÜ Rock Kulübü tarafından "Geldi Bahar Ayları, Gevşedi Gönül Yayları" sloganıyla düzenlenen festivalin ilk iki gününde söyleşiler, yarışmalar ve film gösterimleri olacak. Diğer üç gün açık havada yapılacak ve saat 16:00 başlayacak konserlerle devam edecek. 24 grubun sahne alacağı Türkiye'nin ilk açık hava festivalinin onuncusunun detaylı programı şu şekilde:

——14 Nisan (Pazartesi)————–
14:00 Altay Öktem ile Söyleşi
16:00 Sunum: Rock Tarihi
19:00 Film Gösterimi "The Wall – Pink Floyd"
21:00 Belgesel Gösterimi "Headbenger's Journey"

——15 Nisan (Salı)——————–
14:00 Apdülkadir Elçioğlu (aptülika) ve Vecdi Yücalan (objektif) ile Söyleşi
16:00 Söyleşi: Rock Kulüpleri
19:00 Film Gösterimi "Dünyayı Kurtaran Adam"

——16 Nisan (Çarşamba)16.00———–
Jukebox
Teneke Trampet
Ayılar
Arşmahal
K.E.K.
Sahte Rakı
Buz
İhtiyaç Molası

——17 Nisan (Perşembe)16.00———–
Mary Jane
Sur
Uçuş Serbest
Kaçak
Vengeful Ghoul
Definitive
Tibet Ağırtan
Kramp

——18 Nisan (Cuma)16.00—————
Notr
Origam
One More Lie
Decaying Purity
Carnophage
Electrocute
Soul Sacrifice
False in Truth
  
* Bayan Arıza *