Fiona Apple

Bayan Arıza tarafından 10 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Fiona Apple

"Hayatta olmamın tek özürü müzik"

19 yaşında çıkardığı ilk albümü "Tidal" dan sonra 22 yaşında ikinci albümü çıkaran Fiona Apple için "yeni bir Tori Amos" desem abartmış mı olurum acaba? Hiç sanmıyorum. Çünkü bu tatlı kız yoluna emin adımlarla devam ediyor, çok aklı başında. Ayrıca çok sıkı şarkı sözü yazdığını da hemen eklemek lazım. PJ Harvey bile iyi laflar etmiş bu hanım kızımız hakkında.

ROLL dergisinin eski sayılarından birinde kendisi hakkında sağlam bir röportaj okumuştum. "Hayatta olmamın tek özürü müzik" diyor hatun, aynen katılıyorum ve "benim de öyle" diyorum.

Sesi güzel, kendi güzel, şarkıları güzel. Piyano çalıyor, kendi şarkılarını yazıyor ve elbette kendi söylüyor.

"Eğer şarkılarıma biraz kulak verseler, benim öyle sabahlara kadar eğlenen, discolarda takılan bir kız olmadığımı hemen anlarlar. Eğer halimden memnun olsaydım, genç ve güzel olmanın keyfini çıkarsaydım, asla bu şarkıları yazamazdım" diyerek benden tam not aldı.

Birinci albümü 1996 tarihli "Tidal", ikinci albümü 1999 tarihli "When The Pawn Hits The Conflicts He Thinks Like a King What He Knows Throws The Blows When He Goes To The Fight And He'll Win The Whole Thing Fore He Enters The Ring There's No Body To Batter When Your Mind is Your Might So When You Go Solo, You Hold Your Own Hand Remember That Depth is The Greatest of Heights And if You Know Where You Stand, Then You Know That You're Right" ismini taşıyor. Gördüğünüz üzere "Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?" bile az kalır bunun yanında:)

2.albümden sonra zamanını konserlerle, turnelerle geçiren Fiona 2005'te eski albümlerini aratmayan 3.stüdyo albümünü yani "Extraordinary Machine" i çıkardı.

1977 New York doğumlu olan Fiona Apple'ın albümleri şöyle sıralanıyor:

1996 Tidal
1999 When the Pawn Hits the Conflicts He Thinks Like a King…
2005 Extraordinary Machine