!f İstanbul keşif peşinde

Bayan Arıza tarafından 24 - Ocak - 2017 tarihinde yazıldı.

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Keş!f Yarışması'nda bu yıl 9 film yer alıyor

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 10.000 dolar para ödüllü yarışması Keş!f Uluslararası Yarışma’da bu yıl 15 ülkeden 9 film yarışacak. 16 Şubat’ta başlayacak festivalin, Kanadalı yönetmen Richie Mehta, İtalyan yönetmen Pietro Marcello ve Türkiye’den Nesrin Cavadzade’den oluşan Keş!f jürisi, 2017’nin ‘en ilham veren yönetmeni’ni seçecek.
 
İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Almanya, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İran, İsrail, Kanada, Katar, Mısır, Peru, Polonya, Tayland’dan toplam 9 film yer alıyor.
 
Alman yönetmen Nele Wohlatz’ın 'The Future Perfect /Miş'li Gelecek Zaman' ve Taylandlı yönetmen Anocha Suwichakornpong’un ikinci uzun kurmacası 'By the Time It Gets Dark' da yarışmada yer alan filmler arasında bulunuyor. İsrailli sinemacı Hadas Ben Aroya'nın imzasını taşıyan 'People That Are Not Me' ve Polonya yapımı Agnieszka Smoczynsk'ın çok konuşulan deniz kızı filmi 'The Lure' da yarışmada dikkat çekiyor.
 
Keş!f bölümündeki filmler ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi tarafından değerlendirmeye alınacak ve Barış Saydam, Janet Barış ve Murat Tırpan’dan oluşan jüri, seçecekleri bir filme SİYAD Ödülü’nü verecek. Festival bu yıl 16-26 Şubat tarihlerinde İstanbul, 2-5 Mart tarihlerinde ise Ankara ve İzmir'de düzenlenecek.