Ex-Misafir Defteri’nden Enstantaneler “Hank’in Paylaşımları”

Bayan Arıza tarafından 18 - Mart - 2011 tarihinde yazıldı.

“Gülmenin moda olduğu bir devirde ağlıyorum, Genç olmanın moda olduğu bir devirde yaşlıyım, Seni sevmenin daha az cesaret istediği bir devirde senden nefret ediyorum.”

“Para seks gibidir. Olmayınca önemi artar.”

“Sabaha karşı 2’den sonra kimse çirkin değildir.”

“Yalan söylüyorum ama inan bana bu doğru.”

“Boktan birşey olursa unutmak için içersin, iyi bir şey olursa kutlamak için. Hiçbir şey olmamışsa olsun diye içersin.”

“İnsanların hakkımda ne düşündüğünü önemsemeyerek hayatımı on yıl uzattım.”

“İnsanların yanında mutlu değilim, yeterince içersem kayboluyorlar.”

charles-bukowski

“Kimsenin ıstırabı olması gerektiğinden fazla değildir.”

“Korktukları için entelektüelleşir insanlar,ümitlerini yitirdikleri için değil. ve korkmakla ümitsiz olmak arasındaki fark bir entelektüeldir.”

“Bizzat insan ırkı üzerine yazarken bile onlardan uzak kaldığımda kendimi daha iyi hissediyorum; iki santim uzakta olmak bile iyidir, iki mil uzakta olmak harika, ikibin mil uzakta olmaksa mükemmel …”

“İlgi duymuyordum. Hiçbir şeye ilgi duymuyordum. Nasıl kaçabileceğime dair hiç fikrim yoktu. Diğerleri yaşamdan tat alıyorlardı hiç olmazsa. Benim anlamadığım bir şeyi anlamışlardı sanki. Bende bir eksiklik vardı belki de. Mümkündü. Sık sık aşağılık duygusuna kapılırdım. Onlardan uzak olmak istiyordum. Gidecek yerim yoktu ama. İntihar? Tanrım, çaba gerektiriyordu. Beş yıl uyumak istiyordum ama izin vermezlerdi.”

“Bir kadın olarak doğmuş olsaydım, kesinlikle o.ospu olurdum.Erkek olarak doğduğum için sürekli kadınları arzuladım, ne kadar aşağılardaysan o kadar iyidir. Buna rağmen kadınlar -iyi kadınlar- beni korkuttu çünkü onlar ruhunuzu ele geçirmek isterler sonunda, peki o zaman ne kalırdı benden geriye korumak isteyeceğim? Açıkçası f.hişeleri, düşmüş kadınları arzu ettim, çünkü ölüdür onlar ve serttirler, sizden hiçbir şey beklemezler.Çekip gittikleri zaman hiçbir şey kaybetmezsiniz. Öte yandan bütün bunaltıcı bedellerine rağmen yumuşak iyi kadınlara da hasret çektim. İki türlü de kaybettim. Güçlü bir adam her ikisinden de vazgeçerdi. Ben güçlü değildim. Böylece kadınlarla kadın düşüncesiyle uğraştım durdum.”

“Bir erkek ne yaptığını bilebilir miydi? Genel olarak kararım eğer, birisine karşı bir şeyler hissediyorsanız beklemenin daha iyi olduğuydu. Ondan nefret ediyorsanız, onu derhal d.zmek daha iyiydi, böyle değilse önce beklemek, sonra d.zmek ve ondan sonra nefret etmek daha iyiydi.”

CHARLES BUKOWSKI