Ex-Misafir Defteri’nden Enstantaneler “bana aşkını getir’in Paylaşımları”

Bayan Arıza tarafından 9 - Mayıs - 2011 tarihinde yazıldı.

NİMROD ÇILDIRIŞLARI *

Keret öykülerini modern dünyanın vaatlerini eleştiren kaygıyla yazıyor. İçinden geldiği gibi ve samimi yazıyor. Edebiyatta öncü bir duruş kaygısını taşımıyor. Bu anlamda avandgard değil. Öykülerin yapısında ve dilinde bu açıkça görülüyor.

‘NİMROD ÇILDIRIŞLARI’ başlığı altında toplanan diğer öykülerin Avi Pardo tarafından Türkçeye kazandırılması isabetli bir tercih olmuş. Pavdo başarılı çevirisi kitaba ayrı bir katkı sunmuştur. Etgar Keret, bir yeraltı edebiyat öykücüsü olarak değerlendirmek biraz güç. Belki diğer kitapları çevrilip okunduğunda daha sağlıklı bir yargıya ulaşmak söz konusu olacaktır. Keret, Amerikan yeraltı edebiyatından etkilendiğini söylemek olanaklıdır. Bu edebiyatın sihirli büyüsünden hangimiz etkilenmedi. 'GÜNDE BİR İYİLİK' öyküsünden bunu çıkarmak olanaklı. Öykülerinde öne çıkan dilin sadeliği, kurgusu, mizahı ve duygu yoğunluğu buna örnektir.

‘TUVİA’NIN VURULUŞU’ ve ‘NİMROD ÇILDIRIŞLARI’nda NİMROD’un intihar ettiğinin öğrenildiği sahne ve devamındaki öyküler yoğun bir duygu karmaşası ve toplumsal eleştirinin yüklü olduğu görülür. ‘SADECE 19.99’A’ ve ‘KALKAN’ öykülerinde ironinin doruğuna ulaşılır. ‘ON SEKİZLİĞİN MEMELERİ’ öyküsünü kitapta en favori olarak gördüğüm öyküdür. Bu öykü yeraltı edebiyatı için örnek gösterebilinir. Taksi için de geçen bu kısa öykü inanılmaz zenginlik ve eleştiri barındırır. Modern ahlak anlayışın böylesine başarılı çiğnenmesi öykünün zaferidir.

E. Kerat, her ne kadar yahudi kimliğinden kaynaklı kültürel ritüeller öykülerde sıkça vurgulansa da doğu kültürü öykülerinde hakim olduğu görülür.'KİR' ve 'SÜPRİZ YUMURTA' öyküsünde İsrail halkının siyasi sorunlarını çarpıcı bir biçimde dile geterişi çağdaş bir gözlemci ve toplumsal duyarlılığı olan bir aydın olarak karşımıza çıkar. Gerçeküstücü akımın öğeleri temelinde kaleme aldığı öyküler birer gözlem ürünü olarak duruyor. Hayatın mağduru, sokağın mağduru olarak söz almıyor.

*:'Nimrod çıldırışları' Parantez yayınlarından 2006 yılında yayımlanmıştır.