Esztergom ve Szentendre

Bayan Arıza tarafından 11 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Esztergom ve Szentendre

Esztergomi / Esztergom:

Bizim dilimizde Estergon, Macarca'da Esztergomi.

Budapeşte'nin güneyinde muhteşem bir şehir. Kanuni zamanında Osmanlı İmparatorluğu bu güzel şehri ele geçiriyor, sonrasında Alman, Leh ve Venedik'lilerden oluşan bir ordu tarafından bu görkemli kale kuşatılıyor. Osmanlı, tekrar savunmaya geçip kaleyi geri alıyor. Neredeyse 140 yıl boyunca Osmanlı'nın elinde kalıyor, Viyana kuşatmasıyla yenilen Osmanlı sonunda Estergon'u da kaybediyor.

Bu şaheser mimariyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kaleden görülen manzara ise muhteşem. Tuna Nehrinin sağ sahilinde yer alan kaleden aşağıya baktığınız zaman sahil boyunca dizilen şirin evleri görebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölge Slovakya'nın Štúrovo şehriyle ülke sınırı. Ama artık sınırlar kalktığından ülkeler arası geçiş çok kolay. Daha ne olduğunu anlamadan bir metre sonra diğer ülkenin topraklarına geçebiliyorsunuz.

Szentendre:

Estergon ve Szentendre aynı bölgede olduğu için Estergon'u keşfettikten sonra oradan Szentendre'ye geçtik. Budapeşte ile kıyaslayınca son derece sakin ve sessiz bir yer. İstanbul Ortaköy'ün eski halini, Paris'in Montmarte'sini andırıyor çünkü sanatla dolu her yer. Hediyelik eşya satan küçük dükkânlardan ailenize ve arkadaşlarınıza hediyelik seçebilirsiniz, çok seçenek var ve fiyatlar da makûl.

Sokaklar, restoranlar, cafeler de temiz, servis hızlı. Macar biralarından içtik, siyah biraydı ve içimi nahoştu ancak lezzetliydi.

Etrafta biraz dolandıktan, güzel fotoğraflar çektikten ve hediyeler aldıktan sonra Budapeşte'ye doğru dönüşe geçtik.