Eraserhead

Bayan Arıza tarafından 6 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Dorian Gray'den "Eraserhead"

Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Jack Nance (Henry Spencer),  Charlotte Stewart (Mary X),  Jeanne Bates (Bayan X), Allen Joseph (Bay X),  Judith Anna Roberts (Kapı komşusu kadın)
1977 ABD yapımı, 100 dakika

Dev makinelerin çalıştığı, fabrikalarla ve dumanlarla kaplı bir şehirde yaşayan Jack (saç modeli Lynch ile neredeyse aynı) zekâ özürlü kız arkadaşı Mary X'in ailesine akşam yemeğine davetlidir.

Yemekte fırından çıkarılan tavuklar adet kanaması geçirir, müstakbel kayınvalidesi holde sıkıştırdığı Jack'in yüzünü yalar. Bu arada Mary X'in, Jack'ten hamile olduğunu
öğreniriz. İkili bir arada yaşamaya başlar, mutant bir çocukları olur. Ama acayip bir yaratık olan bebeğin hiç susmayan ağlamalarına dayanamayan Mary X, bir gece evi terk eder. Bundan sonrası seyirciyi allak bullak eden bir ses bandı, daha acayip imgeler ve siyah-beyaz görüntülerle 90 dakikalık bir kâbus şeklinde devam eder.

Lynch'in, toplumda geleneksel olan her şeyle ("Blue Velvet"ta huzurlu WASP banliyö yaşamı, burada sevgilinin ailesiyle yemek gibi) sinik ve ince bir mizah anlayışıyla oynadığı nadide filmografisinin bu ilk ve en "acayip" parçası, sinema tarihinin "Bir Endülüs Köpeği" ile birlikte muhtemelen en arıza filmi. Bir yandan da gerçek bir deneysel sinema klasiği. "Ya sev ya nefret et" grubundan "seven" kısım için unutulmaz sahnelerle dolu, başka hiçbir şeye benzemeyen eşsiz bir deneyim.

Filmin Notu: 10
Gönül Notu: 10
Arıza Notu: 10