Dünya berbat, biz süperiz!

Bayan Arıza tarafından 12 - Eylül - 2012 tarihinde yazıldı.

90'lı yılların ortalarında MTV sayesinde her bir bölümünü ezbere bildiğim ve pek sevdiğim komik ikili Beavis and Butt-Head ile ilgili Cnbc-e Dergi'nin 2012 Eylül sayısında minik bir yazı görünce hemen yazıp sizlerle paylaşmak istedim. Buyrun buradan yakın:

* 1992 yılında ilk kez ekrana gelen Beavis and Butt-Head 1993'ten 1997'ye kadar yedi sezon boyunca MTV ekranında yer aldı. e2'de izleyeceğimiz sekizinci sezon her biri iki farklı hikâye içeren 22 bölümden oluşuyor.

* Beavis and Butt-Head, Highland Lisesi'ne gidiyorlar. Dizinin yaratıcısı Mike Judge'ın New Mexico sınırları içinde yer alan kendi okulunun adı da Albuquerque Highland Lisesi.

* Dizide değişmeyen şeylerin başında iki kafadarın alamet-i farikasına dönüşen sinir bozucu kıkırdamaları geliyor. Beavis'in sinir bozucu kıkırdamasının esin kaynağı, Mike Judge'ın "inek" bir lise arkadaşı. Sınıfın en önünde oturan arkadaşı, ders boyunca dudaklarını ısırarak benzer bir homurtuyla gülermiş.

* İkilinin isimleri de gerçek hayattaki kişilerden esinlenerek kondu. Üniversiteye gittiği yıllarda yan komşusunun, kendine "Iron Butt" adını veren 12 yaşındaki ele avuca sığmaz oğluna Mike Judge ve arkadaşlarının taktığı isim Butt-Head'di. Arkadaşları tarafından ne kadar tekmelenirse tekmelensin bu ufaklığın "acımadı ki" diyerek ayağa kalktığını hatırlıyor sanatçı. Judge'ın diğer ilham kaynağı ise, aynı yıllarda birkaç sokak ötesinde oturan Bobby Beavis adlı bir arkadaşı oldu.

* İlk günden beri Butt-Head "AC/DC", Beavis da "Metallica" tişörtleriyle karşımızdalar. Telif hakları nedeniyle zaman zaman Butt-Head "Skull" yazan bir tişört giyerken, Beavis'in üzerinde "Death Rock" yazan bir tişört bulunuyordu.

* Beavis arkadaşının adını sık sık "Butt-Hole" şeklinde telaffuz ediyor. İkili izledikleri her şeyi ya "süper" ya da "berbat" şeklinde sadece iki kategoride değerlendiriyor.

* İkilinin çalıştıkları fast-food zinciri Burger World'ün logosu McDonalds'ın logosu ters-yüz edilerek yaratıldı. Burger World'ün ismi ise Al Weird Yankovic'in 1989 tarihli komedi filmi UHF'den alındı.

Kaynak: Cnbc-e Dergi (Eylül 2012 Sayısı)