Dog Day Afternoon

Bayan Arıza tarafından 6 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Dorian Gray tavsiye ediyor: "Dog Day Afternoon"

Yönetmen: Sidney Lumet
1975 ABD yapımı, 114 dakika

İki acemi ve talihsiz (öyle ya, soygunun daha başında üçüncü arkadaşları tarafından satılırlar) banka soyguncusu, kapanış saatinden hemen önce bir Brooklyn bankasına dalar. Ancak onlar ne yaptığını gayet iyi bilir görünse de, işler hiç istedikleri gitmez ve daha kaçamadan bankanın etrafı polis tarafından sarılır. Müdürü ve çalışanları rehin alarak çözüm aramaya başlasalar da, saatler içinde birer toplumsal vaka, televizyon yıldızı ve milletin her kesiminin karmaşık duygularla ya destek ya da karşı olduğu kült birer figüre dönüşürler.

Kotardığı nitelikli işlerle New York'un suç ve yozlaşmayla örülmüş dünyasına dair çok şey söyleyen Sidney Lumet'nin bu kült filmi, pek çok açıdan sahip olduğu şöhreti hak eder. Sadece 70'li yılların özgürlükçü ortamında çekilebilecek (soygunculardan Sonny, erkek arkadaşının cinsiyet değiştirme operasyonu için girişmiştir bu işe) ve gerçek bir olaya dayanan öyküsü; bu öyküyü komedi ile dram arasında ince geçişlerle resmeden, hiç müziğin kullanılmaması hasebiyle inanılmaz gerçekçi bir atmosfer yaratan yönetimi ve çok başarılı oyunculuklarıyla..

Sonny ile erkek arkadaşının uzunca süren dokunaklı konuşmaları, dışarıdaki kalabalığın (o yıllarda Amerikan toplumundaki karşı kültürün bir sesi olarak) sanki bir maçtaymışçasına yaptığı sayısız tezahürat ve başlı başına insanın yüreğini burkan Sal karakteri ile (soygundan sonra hangi ülkeye gitmek istediği sorusuna "Ohio" yanıtı veren bir insan) kolay kolay akıldan çıkmayan ve bugün artık klasik kabul edilen önemli bir film.

Filmin notu: 8
Gönül notu: 10
Arıza notu: 8